Portovenere – Dokonalá brána do Cinque Terre

Portovenere a jeho úžasné pobrežie inšpirovali spisovateľov a umelcov.

Dnes sem však prichádza len málo návštevníkov z Veľkej Británie. Je ľahké pochopiť, prečo sa Portovenere nazýva „šiestym Cinque Terre“. Je to romantické mestečko s vysokými, farebnými domami a úzkymi uličkami, ktoré sa nachádza na pobreží na západ od zálivu La Spezia. Rovnako ako Cinque Terre, aj Portovenere je chránené ako svetové dedičstvo UNESCO. Na rozdiel od slávnych piatich susedov však nemá železničnú stanicu, čo pomáha udržať davy turistov na uzde.

Prečítaj si tiež:
Taliansko – Krajina histórie, umenia a gastronómie

Oblasť známa ako Riviera di Levante je tichšia ako pobrežie západne od Janova a stále si zachováva to, čo ju preslávilo: hory padajúce do hlbokého modrého mora, príjemné podnebie, malebné dedinky, odľahlé zátoky a neporušenú prírodu. Tento obraz ti môže byť známy, ale len málo Európanov mimo Talianska vie, kde sa nachádza Talianska riviéra.

Mnohí cestujú na Francúzsku riviéru na západe a do Toskánska na východe, ale „druhá Riviéra“ alebo Ligúria, ako sa oficiálne nazýva, bola pomerne zanedbávaná zahraničnými európskymi cestovateľmi. V 19. storočí to však bolo inak, keď bohatí Briti a iní severní Európania prichádzali na pobrežie v zime, lákaní dramatickou prírodnou krásou a miernymi zimami.

Ospalé rybárske dedinky západne od Janova sa stali ihriskom pre severoeurópsku šľachtu, zatiaľ čo na východe inšpiroval nádherný záliv La Spezia mnohých básnikov, od Danteho a Petrarcu po Shelleyho a Byrona. Od roku 1919 je známy ako Záliv básnikov. So svojimi šesťposchodovými domami pod hradom je Portovenere nádherným pohľadom, ak prichádzaš loďou.

Krásny gotický Kostol sv. Petra stojí na konci veterného výbežku a víta námorníkov. Na tomto mieste kedysi stál rímsky chrám bohyne Venuše (Venere), ktorý dal prístavu jeho meno. Neďaleká Grotta Arpaia, známa aj ako Byronova jaskyňa, je miestom, odkiaľ básnik Byron údajne začal svoj epický 8 km dlhý plavecký prechod cez záliv v roku 1822, aby navštívil Percyho Bysshe Shelleyho v jeho poslednom dome, Casa Magna, v San Terenzo.

V tom istom roku sa Shelley utopil v búrke pri návrate z Livorna po návšteve Byrona. Shelleyho manželka, Mary Wollstonecraft, údajne našla inšpiráciu pre Frankensteina na hrade v neďalekom Lerici. Strmý výstup na hrad Castello Doria je odmenený nádhernými výhľadmi na záliv. V 12. storočí bolo Portovenere opevnené Janovčanmi na obranu proti Pisanom, ktorí postavili pevnosť v Lerici na druhej strane zálivu.

Domy tvorili obranné múry s padacími dverami, ktoré blokovali schody a uličky medzi nimi. Z rušného nábrežia vedú strmé, úzke schody do dláždenej ulice a uličiek starého mesta, s očarujúcim románskym Kostolom sv. Vavrinca a impozantnými janovskými hradbami na útesoch. Odtiaľto sú krásne výhľady na Cinque Terre. Nábrežie je plné kaviarní a reštaurácií pod holým nebom, ktoré podávajú miestne morské plody.

Z prístavu pravidelne odchádzajú lode na výlety okolo ostrovov Palmaria, Tino a Tinetto. Posledné dva sú vojenské zóny, ale návštevníci môžu pristáť na väčšom ostrove Palmaria, ktorý má dobre označené turistické chodníky a krásne výhľady na útesy, zátoky a ostrovy. Prechádzka okolo celého ostrova trvá približne 4-5 hodín a sú tu skaly a kamienkové zátoky na kúpanie.

Kedysi odľahlé Cinque Terre, ktoré bolo spojené len pešo a loďou, je dnes jednou z najnavštevovanejších atrakcií severného Talianska. Napriek komercializácii sú tieto päť dedín stále ako z pohľadníc. Turistické chodníky a úžasné výhľady pozdĺž pobrežia priťahujú množstvo návštevníkov, ktorí prichádzajú loďami a vlakmi. Ideálne je prísť mimo sezóny (november až polovica apríla) alebo, v najrušnejších časoch, obdivovať dediny z lode alebo trajektu.

Vernazza je pravdepodobne najkrajšia z dedín so svojimi tesne postavenými domami a impozantným kostolom okolo malého prístavu. Corniglia, ktorá sa nachádza vysoko na skalnom výbežku asi 100 metrov nad morom, je najmenšia a najmenej turistická z piatich, pretože vyžaduje výstup po 377 schodoch od železničnej stanice. Každá dedina má gotický kostol a typicky zhluk pastelovo sfarbených domov, ktoré sa držia na strmých svahoch a sú sústredené okolo centrálneho námestia.

Päť dedín je spojených chodníkom Sentiero Azzurro (Modrý chodník), ktorý je dlhý 14 km a trvá približne päť hodín alebo viac. Pre tento chodník si turisti musia zakúpiť kartu Cinque Terre Trekking, ktorej výťažok sa používa hlavne na údržbu územia. Pozoruhodných 11000 km suchých kamenných múrov bolo vytvorených počas storočí na pestovanie viniča na strmých útesoch. Dnes je len málo nadšenia pre namáhavú prácu kopania pôdy, obnovy múrov a ručnej práce s viničom.

V Cinque Terre dnes nájdeš len asi tucet vinárov. Jedným z nich je Heydi Bonanini, ktorý je vášnivý pre krajinu a obnovil terasu svojej rodiny, kúsok po kúsku, v čase, keď všetci opúšťali strmé svahy. Môžeš navštíviť jeho vinicu Possa  v Riomaggiore, kde chemicky neošetrované viniče visia nad morom a včely si užívajú divoké kvety a bylinky po celý rok.

Plody Heydiho práce môžeš ochutnať vo vinárni v meste. Najznámejším z jeho vín je nektárové dezertné víno Sciacchetrà, za ktoré získal mnoho prestížnych ocenení. Údržba terás je nevyhnutná na predchádzanie zosuvom pôdy. Povodne v októbri 2011 spôsobili rozsiahle škody v Monterosse a Vernazze. Voňavé a osviežujúce biele vína z regiónu sa dobre hodia k miestnym morským plodom. Ustrice a mušle sa pestujú miestne, v čistých vodách medzi Portovenere a ostrovom Palmaria.

Návštevu súostrovia môžeš spojiť s farmou na ustrice a vysvetlením, ako sa pestujú mäkkýše. Nie je nič príjemnejšie ako ranná prechádzka po Palmarii, po ktorej nasleduje obed na palube s taniermi mušlí a ustríc, zapíjaných miestnym bielym vínom. Potom sa môžeš osviežiť v zátoke, absolvovať scénickú prehliadku dramatických útesov a potom si vychutnať nádherné výhľady pri západe slnka, keď sa vraciaš do Portovenere.