Ktorý z ostrovov Kyklád v Grécku by si mal navštíviť?

Kyklady znamenajú Posvätné ostrovy okolo Delosu — ich krása a oslnivé svetlo môžu priniesť pocit duchovna.

Predstav si, že by si sa pozeral na grécke ostrovy Kyklady z vtáčej perspektívy. Vyzerali by ako zaujímavá mozaika 20 zelených kúskov zeme plávajúcich na tyrkysových vodách Egejského mora. Je to úžasný útvar, ktorý vznikol vďaka geologickým zmenám pred miliónmi rokov. Podľa gréckej mytológie bol Poseidon, boh mora, taký nahnevaný na správanie nýmf z Kyklad, že ich premenil na ostrovy.

Prečítaj si tiež:
História Grécka: Čo všetko ponúka krajina s 2000 ostrovmi?
Santorini – Ostrov nádherných západov slnka a bielej architektúry
Grécko – Krajina bohov a nespočetných ostrovov

Najkrajšie sú v máji a stále nádherné počas letných mesiacov. Po väčšinu roka divoká, drsná sopečná krajina zostáva biela s cukrovými kockami kykladickej architektúry, ktorá vyzerá úžasne proti tmavému alebo zelenému pozadiu s hlbokým modrým morom, ktoré sa dotýka ich brehov. Tu je šesť návrhov.

1. Santorini

Niektorí hovoria, že najkrajší a najobľúbenejší ostrov tohto Egejského súostrovia je Santorini. Všetci už videli ten ikonický obraz — vieš, ten s modrou kupolou kostola na útesoch, ktorý vyniká medzi žiarivo bielou architektúrou proti modrej oblohe a moru. Lode tam zastavujú, svadby sa tam konajú len kvôli krásnym fotkám a dovolenkári sa šplhajú po hradbách 13. storočia, aby mali najlepší výhľad na západ slnka.

Sú tam pláže, kamienková v Kamari a čierna piesková v Perisse a Karteradose, ktoré sú obklopené ostrými útesmi a jasným svetlom, ktoré je pre Kyklady typické — môže byť očarujúce. Mestá na kopcoch Fira a Oia sú malebné s niekedy strmými schodmi a kľukatými uličkami, ktoré sú ideálne na popoludňajšie objavovanie.

A večer sú strešné terasy reštaurácií plné svetla a života s ľuďmi, ktorí si užívajú jedlo a pitie pod holým nebom v teplom nočnom vzduchu. Tento ostrov je o relaxe a elegancii. Stačí sa opýtať Angeliny Jolie. Po natáčaní svojho druhého filmu Tomb Raider tu strávila mesiac.

2. Mykonos

Holé kopce, piesočné pláže a lesklá atmosféra tvoria tento 86 štvorcových kilometrov veľký ostrov. Je tam len asi 10 000 miestnych obyvateľov, ale ostrov je plný tisícov turistov, ktorí sa chcú zabaviť. Nočné kluby sú tam na každom kroku, je tam niekoľko krčiem a obchodov, ktoré sú otvorené celú noc.

Toto je zábavný ostrov a jeho najznámejšia pláž, Paradise Beach, má svoj podiel nočných klubov, kemping a niekoľko reštaurácií. Neďaleko je Super Parade, pláž pre gay nudistov, ktorá nemusí byť pre každého. Pre trochu pokoja a ticha choď na Agia Ana, aj keď sa môže zdať menej rozvinutá. Jeho hlavné mesto, Hóra, je plné módnych obchodov, ale je lepšie sa tam nevydať medzi 10:0 a 17:00, keď tam zastavujú výletné lode.

3. Naxos

Toto je najväčší z gréckych ostrovov v Egejskom mori a keď prichádzaš loďou, uvidíš jeho najznámejšiu archeologickú pamiatku — Portaru, bránu do starovekého chrámu Apolóna postaveného v roku 522 pred Kristom. Ostrov je domovom najvyššej hory v Kykladách — hory Zeus — ktorá je zdrojom mnohých mýtov.

Hovorí sa, že toto bol svadobný ostrov Dionýza, boha vína. Preto je tam svätyňa venovaná jemu. Jeho pobrežie je plné úžasných pláží, niektoré sú skryté. Mikri a Vila na západe sú obľúbené medzi windsurfistami.

Vo vnútrozemí je to neuveriteľne hornaté a dediny sa zdajú objavovať z úrodných údolí a je tam veľa polí a olivových hájov. Jeho prístav je v hlavnom meste, kde niekoľko uličiek vedie strmo k citadele, ktorá je viditeľná na míle ďaleko a inde sú staré kostoly, kláštory a benátske hrady a domy.

4. Paros

Paros, trajektový uzol a krásny benátsky prístav, je považovaný za jeden z najkrajších ostrovov definovaný svojimi plážami a malebnými dedinami. Parikia je hlavné mesto a prístav ostrova. Jedno z najzaujímavejších je mesto Naoussa. Kedysi to bola stará rybárska dedina, ale kto by to vedel? Dnes je to obľúbená kozmopolitná dovolenková destinácia. Pre trochu kultúry navštív modrý kupolovitý Byzantský múzeum.

5. Ios

Na tomto ostrove môže byť 365 kostolov, ale pre mladých ľudí je to ostrov plný zábavy. Ponúka intenzívny nočný život a plážové párty, ktoré začínajú skoro a trvajú celú noc na pláži Mylopotas nie sú nezvyčajné. Tento kilometrový úsek pláže je plný barov a reštaurácií a množstva vodných športov, ale sú tam aj pokojnejšie možnosti na pláži Valmas alebo Kolitsani.

Ostrov má aj pokojné dediny na kopcoch, ako je Chora, pravdepodobne najmalebnejšia v celých Kykladách. Výhľady z jej najvyššieho bodu sú jednoducho úchvatné.
Mimochodom, hovorí sa, že Homérova matka bola z Iosu a on sám tam bol pochovaný.

6. Delos

Na Delose nemôžeš prespať, ale mal by si ho navštíviť. Toto svetové dedičstvo, nachádzajúce sa v strede súostrovia, je rodiskom Apolóna a Artemis a v staroveku bolo náboženským centrom celého Grécka. Pozoruhodné pamiatky, ako je Minojská fontána a Chrám Deliánov, a pôsobivé mozaiky určite stoja za cestu trajektom.