Rumunsko – Krajina hôr, hradov a histórie

Rumunsko je krajina s bohatou históriou a rozmanitou krajinou.

Nachádza sa na pomedzí strednej a východnej Európy a je domovom pre množstvo kultúrnych pokladov. Od majestátnych Karpát až po legendárne hradby Transylvánie.

Rumunsko ponúka neobyčajné zážitky pre každého cestovateľa. V tomto článku sa ponoríme do niektorých z najvýznamnejších miest, ktoré by si mal pri návšteve určite navštíviť.

1. Bukurešť – Pulzujúca metropola

Bukurešť, hlavné mesto Rumunska, je dynamické veľkomesto plné života, kultúry a histórie. Toto mesto, často nazývané „Malý Paríž“, ponúka bohatý kultúrny program, vrátane múzeí, galérií a opery.

Prechádzka historickým centrom mesta ťa zavedie k nádherným činžiakom z obdobia belle époque, ktoré sú svedectvom o bohatom kultúrnom dedičstve mesta. Jednou z najvýznamnejších pamiatok Bukurešti je Palatul Parlamentului, druhá najväčšia budova na svete, ktorá bola postavená počas éry Nicolae Ceaușescu.

Tento monumentálny palác je symbolom moci a ambícií bývalého režimu a ponúka fascinujúci pohľad do histórie Rumunska. Okrem toho, Bukurešť je domovom mnohých krásnych parkov, ako je Herăstrău Park, kde môžeš stráviť príjemné chvíle v prírode.

2. Transylvánia – Zem plná legend

Transylvánia je možno najznámejšia svojimi spojeniami s Draculom a hradom Bran, ktorý sa často spája s týmto legendárnym grófom. Hrad Bran, známy aj ako Draculov hrad, je jednou z najnavštevovanejších turistických atrakcií v Rumunsku.

Tento stredoveký hrad ponúka úchvatné výhľady na okolitú krajinu a je obklopený tajomnými legendami a príbehmi. Okrem hradu Bran môžeš navštíviť aj mnohé iné hradby a pevnosti, ako sú hrad Corvinilor v Hunedoare alebo stredoveký hrad Peleș.

Hrad Corvinilor, jeden z najväčších a najpôsobivejších hradov v Európe, je skutočným architektonickým skvostom. Hrad Peleș, ktorý sa nachádza v malebnom mestečku Sinaia, je považovaný za jeden z najkrajších hradov v Európe a ponúka nádherné interiéry a bohatú históriu.

Transylvánia je tiež domovom malebných stredovekých miest ako Sighișoara, Brașov a Sibiu, ktoré sú ideálne na preskúmanie pešo. Sighișoara, rodisko Vlada Tepesa, známeho ako Dracula, je jedným z najlepšie zachovaných stredovekých miest v Európe a je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Brașov, obklopený Karpatskými horami, ponúka nádherné historické centrum a množstvo turistických atrakcií. Sibiu, ktoré bolo v roku 2007 Európskym hlavným mestom kultúry, je známe svojou bohatou históriou a kultúrnym dedičstvom.

3. Maramureš – Zachované kultúrne dedičstvo

Región Maramureš na severe Rumunska je známy svojim zachovaným vidieckym životom a drevenými kostolmi, ktoré sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Táto oblasť ponúka únik do sveta tradičných rumunských obyčají, remesiel a folklóru.

Drevené kostoly Maramureša, s ich unikátnou architektúrou a bohatými interiérmi, sú skutočnými klenotmi rumunského kultúrneho dedičstva. Nezabudni navštíviť aj Veselý cintorín v Săpânța, ktorý je známy svojimi farebnými a veselými náhrobnými kameňmi, ktoré oslavujú život.

Tento jedinečný cintorín je skutočným umeleckým dielom a ponúka fascinujúci pohľad na miestne tradície a kultúru. Maramureš je tiež známy svojimi tradičnými drevenými domami a remeselnými trhmi, kde môžeš kúpiť ručne vyrobené suveníry a tradičné výrobky.

4. Delta Dunaja – Raj pre prírodných nadšencov

Delta Dunaja, najväčšia riečna delta v Európe, je biosférickou rezerváciou UNESCO a rajom pre milovníkov prírody. Ponúka úchvatné scenérie, bohatú faunu a flóru a je ideálnym miestom na pozorovanie vtákov.

Delta Dunaja je domovom pre viac ako 300 druhov vtákov a množstvo iných živočíchov, čo z nej robí jedno z najdôležitejších miest pre biodiverzitu v Európe. Podnikni výlet loďou po jednom z mnohých kanálov a objav skryté poklady tohto jedinečného ekosystému.

Môžeš sa vydať na rybárske výlety, pozorovať vtáky alebo jednoducho relaxovať a užívať si krásu prírody. Delta Dunaja ponúka aj množstvo turistických chodníkov a cyklotrás, ktoré vedú cez nádherné prírodné scenérie.

5. Karpatské hory – Dobrodružstvo čaká

Karpatské hory ponúkajú nespočetné možnosti pre turistiku, cyklistiku a zimné športy. Či už preferuješ miernu prechádzku alebo výzvy vysokohorských túr, Karpaty ponúkajú rôzne stupne náročnosti a nádherné výhľady na krajinu.

Karpatské hory sú domovom pre množstvo národných parkov a chránených oblastí, ktoré ponúkajú nádherné prírodné scenérie a bohatú biodiverzitu. Nezabudni navštíviť národný park Piatra Craiului alebo oblasť Bucegi, kde nájdeš impozantné skalné formácie.

Národný park Piatra Craiului je známy svojimi strmými vápencovými hrebeňmi a bohatou faunou a flórou. Oblasť Bucegi ponúka nádherné turistické chodníky, ktoré vedú cez malebné horské scenérie a poskytujú úchvatné výhľady na okolitú krajinu.

6. Moldavsko – Krajina kláštorov a viníc

Moldavsko, historický región na východe Rumunska (nespliesť si so susednou krajinou Moldavsko; Moldavsko je región v dnešnom Rumunsku, zodpovedajúci západnej časti historického územia Moldavského kniežatstva, pozn. red.), je známe svojimi kláštormi a vinicami.

Kláštory ako je Voroneț, sú známe svojimi nádhernými freskami a bohatou históriou. Tento kláštor, často nazývaný „Sixtínska kaplnka Východu“, je jedným z najkrajších kláštorov v Rumunsku a je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Región je tiež známy svojimi vinicami a výrobou vína. Navštív niektoré z miestnych vinárstiev a ochutnaj tradičné rumunské vína, ktoré sú známe svojou kvalitou a jedinečnou chuťou. Región ponúka aj množstvo turistických chodníkov a cyklotrás, ktoré vedú cez nádherné prírodné scenérie a poskytujú úchvatné výhľady na okolitú krajinu.

7. Banát – Krajina kultúrnej rozmanitosti

Banát, región na západe Rumunska, je známy svojou kultúrnou rozmanitosťou a bohatou históriou. Tento región je domovom pre množstvo etnických skupín, vrátane Rumunov, Maďarov, Srbov a Nemcov, čo vytvára jedinečnú kultúrnu mozaiku.

Banát je známy svojimi historickými mestami, ako je Temešvár, ktoré ponúkajú bohaté kultúrne dedičstvo a nádhernú architektúru. Temešvár, hlavné mesto Banátu, je známe svojimi krásnymi námestiami, historickými budovami a bohatým kultúrnym životom.

Mesto ponúka množstvo múzeí, galérií a divadiel, kde môžeš zažiť autentickú rumunskú kultúru. Banát je tiež známy svojimi prírodnými krásami, vrátane národného parku Domogled-Valea Cernei, ktorý ponúka nádherné turistické chodníky a bohatú biodiverzitu.

8. Bukovina – Krajina maľovaných kláštorov

Bukovina, región na severovýchode Rumunska, je známa svojimi maľovanými kláštormi, ktoré sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Tieto kláštory, ako je kláštor Sucevița a kláštor Moldovița, sú známe svojimi nádhernými freskami, ktoré zdobia ich steny a stropy.

Fresky zobrazujú biblické príbehy a scény z histórie, čo robí tieto kláštory skutočnými umeleckými dielami. Bukovina je tiež známa svojimi tradičnými remeslami a folklórom.

Navštív miestne trhy a remeselné dielne, kde môžeš kúpiť ručne vyrobené suveníry a tradičné výrobky. Bukovina ponúka aj množstvo turistických chodníkov a cyklotrás, ktoré vedú cez nádherné prírodné scenérie a poskytujú úchvatné výhľady na okolitú krajinu.

9. Dobrudža – Krajina medzi Dunajom a Čiernym morom

Dobrudža, región na juhovýchode Rumunska, je známa svojou bohatou históriou a prírodnými krásami. Tento región, ktorý sa nachádza medzi Dunajom a Čiernym morom, ponúka nádherné pláže, historické pamiatky a bohatú biodiverzitu.

Navštív mesto Konstanca, ktoré je najväčším prístavom v Rumunsku a ponúka množstvo historických pamiatok, ako je rímske mozaikové múzeum a Ovidiov pamätník.

Dobrudža je tiež známa svojimi prírodnými rezerváciami, ako je národný park Măcin Mountains, ktorý ponúka nádherné turistické chodníky a bohatú faunu a flóru. Tento región je ideálnym miestom pre milovníkov prírody a dobrodružstva, ktorí hľadajú únik do prírody a objavovanie skrytých pokladov.

10. Oltenia – Krajina kláštorov a prírodných krás

Oltenia, región na juhozápade Rumunska, je známa svojimi kláštormi a prírodnými krásami. Tento región ponúka množstvo historických pamiatok, ako je kláštor Horezu, ktorý je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Kláštor Horezu je známy svojou nádhernou architektúrou a bohatými freskami, ktoré zdobia jeho steny a stropy. Oltenia je tiež známa svojimi prírodnými krásami, vrátane národného parku Cozia, ktorý ponúka nádherné turistické chodníky a bohatú faunu a flóru. Tento región je ideálnym miestom pre milovníkov prírody a dobrodružstva, ktorí hľadajú únik do prírody a objavovanie skrytých pokladov.

Záver

Rumunsko je krajina, ktorá možno nie je na prvých stránkach turistických katalógov, ale ponúka autentické zážitky, bohatú históriu a nádhernú prírodu. Nech už máš rád históriu, prírodu alebo jednoducho chceš objavovať menej známe destinácie, Rumunsko ťa očarí svojou jedinečnosťou a pohostinnosťou.

Od majestátnych Karpát až po legendárne hradby Transylvánie, Rumunsko ponúka neobyčajné zážitky pre každého cestovateľa. Táto krajina je skutočným pokladom, ktorý čaká na to, aby bol objavený.

Od majestátnych Karpát až po legendárne hradby Transylvánie, Rumunsko ponúka neobyčajné zážitky pre každého cestovateľa. V tomto článku sa ponoríme do niektorých z najvýznamnejších miest, ktoré by si mal pri návšteve určite navštíviť.

Zaujímavosti

Približne dve tretiny územia pokrývajú horstvá a pahorkatiny a zhruba tretinu zaberajú nížiny. V strede krajiny dominujú Karpaty, ktoré v najvyšších polohách presahujú 2 000 m. Členia sa na tri časti – Východné, Južné (tzv. Transylvánske Alpy) a Rumunské Západné Karpaty.

Východné Karpaty sú pokryté lesmi, sú bohaté na drahé kovy a minerálne pramene. Morské pobrežie má 225 km. Najväčšia rieka v Rumunsku – Dunaj – sa tiahne po celej dĺžke južnej hranice s Bulharskom. Hranicu s Moldavskom tvorí dotvára rieka Prut, ktorá sa vlieva do Dunaja.

Dunaj má na rumunskom území vyše 1 000 km, čo je zhruba tretina celého toku. Tvorí hranicu so Srbskom a Bulharskom a pri ústí zasa s Ukrajinou. Na Dunaji leží niekoľko významných ostrovov, (ostrov pri meste Brăila, vyše 700 km²).

Za komunistického režimu tu bolo niekoľko táborov nútených prác, väzni sa zúčastňovali na vysúšaní močiarov. Delta Dunaja zaberá cca 3 500 km² a ako prírodná rezervácia je na zozname svetového dedičstva UNESCO. Východiskom do delty je mesto Tulcea.

Rumunsko je parlamentnou demokraciou s poloprezidentským systémom vlády, t. j. výkonná moc je rozdelená medzi prezidenta a predsedu vlády. Prezident sa volí vo všeobecných voľbách. Zákonodarný orgán (po rumunsky: Parlamentul) pozostáva z dvoch komôr.

Štátna hymna

Deșteaptă-te, române!
(Vstávajte, Rumuni!)