Taliansko, krajina s bohatou históriou, umením a jedinečnou kuchyňou, je jedným z najnavštevovanejších miest na svete.
Od severných Álp až po slnečné pobrežia na juhu, Taliansko ponúka nespočetné množstvo zážitkov. Či už ide o objavovanie starovekých ruín, ochutnávanie svetoznámej kuchyne alebo prechádzanie sa po malebných viniciach, Taliansko má pre každého niečo.
Prečítaj si tiež:
Portovenere – Dokonalá brána do Cinque Terre
1. Rím – Večné mesto
Rím, hlavné mesto Talianska, je plné historických pamiatok, ktoré svedčia o bohatej histórii mesta. Navštív Koloseum, kde sa kedysi konali gladiátorské hry, alebo sa prejdi po Fóre Romanum, ktoré bolo politickým a sociálnym centrom starovekého Ríma.
Nenechaj si ujsť ani Vatikán, sídlo Rímskokatolíckej cirkvi, s impozantným námestím a bazilikou sv. Petra. Rím je tiež miestom, kde sa stretáva staroveká história s moderným životom, a jeho ulice sú plné kaviarní, reštaurácií a obchodov, ktoré ponúkajú autentické talianske zážitky.
2. Benátky – Mesto na vode
Benátky, známe svojimi kanálmi a historickou architektúrou, sú jedinečné svojím romantickým prostredím. Prejazd gondolou kanálmi je nezabudnuteľný zážitok, ktorý ponúka pohľad na mesto z inej perspektívy.
Navštív námestie sv. Marka, kde sa nachádza nádherná Bazilika sv. Marka a Campanila. Benátky sú tiež domovom mnohých festivalov, ako je slávny karneval, ktorý priťahuje návštevníkov z celého sveta svojimi farebnými maskami a kostýmami.
3. Florencia – Kolíska renesancie
Florencia, považovaná za kolísku renesancie, je domovom niektorých z najvýznamnejších umeleckých diel a architektonických majstrovstiev na svete. Umelecké diela od Michelangela, Leonarda da Vinciho a Botticelliho môžeš obdivovať v Uffizi galérii.
Nevynechaj ani návštevu Dómu Santa Maria del Fiore s jeho ikonickou kupolou. Florencia je tiež miestom, kde sa zrodili mnohé renesančné myšlienky, a jej ulice sú plné histórie a kultúry, ktoré čakajú na objavenie.
4. Toskánsko – Srdce talianskej krajiny
Toskánsko je známe svojimi nádhernými krajinnými výhľadmi, vinicami a historickými mestami ako Siena a Pisa. Región je ideálnym miestom pre milovníkov vína, ktorí môžu navštíviť mnohé vinice a ochutnať miestne vína, ako je Chianti.
Toskánsko je tiež domovom mnohých tradičných talianskych jedál, ktoré sú pripravené z čerstvých miestnych surovín. Prechádzka po toskánskych kopcoch je zážitkom, ktorý ponúka pokoj a krásu prírody.
5. Amalfitánske pobrežie – Raj na zemi
Amalfitánske pobrežie, so svojimi strmými útesmi a žiarivým modrým morom, ponúka jedny z najkrajších scenérií v Taliansku. Positano, Amalfi a Ravello sú len niektoré z pôvabných miest, ktoré stojí za to navštíviť.
Oblasť je tiež známa vynikajúcimi možnosťami pre turistiku a vodné športy. Amalfitánske pobrežie je miestom, kde sa stretáva prírodná krása s kultúrnym dedičstvom, a jeho návšteva je nezabudnuteľným zážitkom.
6. Sicília – Ostrov kontrastov
Najväčší ostrov v Stredozemnom mori, je miesto plné histórie, kultúry a úchvatných prírodných krás. Navštív antické grécke divadlo v Taormine alebo majestátnu Etnu, najvyšší aktívny vulkán v Európe.
Sicília je tiež domovom niektorých z najlepších talianskych kulinárskych špecialít. Ostrov je známy svojou bohatou históriou, ktorá je ovplyvnená mnohými kultúrami, a jeho kuchyňa je plná chutí a vôní, ktoré sú jedinečné pre tento región.
Talianska gastronómia
Talianska kuchyňa je jednou z najznámejších a najobľúbenejších na svete. Jej základom sú čerstvé a kvalitné suroviny, ktoré sú pripravené s jednoduchosťou a láskou.
Medzi najznámejšie talianske jedlá patria pizza, cestoviny, risotto a lasagne. Talianska kuchyňa je tiež známa svojimi dezertmi, ako sú tiramisu a gelato. Každý región Talianska má svoje vlastné špeciality, ktoré odrážajú jeho históriu a kultúru.
7. Miláno – Mesto módy a dizajnu
Je známe ako svetová metropola módy a dizajnu, je miestom, kde sa stretáva moderná elegancia s historickým šarmom. Navštív slávnu katedrálu Duomo di Milano, ktorá je jedným z najväčších gotických chrámov na svete.
Tiež je domovom operného domu La Scala, kde sa konajú prestížne operné predstavenia. Pre milovníkov módy je návšteva módnej štvrte Quadrilatero della Moda nevyhnutnosťou, kde nájdeš butiky najznámejších svetových návrhárov.
8. Neapol – Brána do južného Talianska
Pulzujúce mesto na pobreží, je známe svojou bohatou históriou, kultúrou a, samozrejme, pizzou. Navštív historické centrum, ktoré je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, a objav úzke uličky plné života.
Neapol je tiež východiskovým bodom pre návštevu Pompejí, starovekého mesta zničeného výbuchom sopky Vezuv. Nezabudni ochutnať pravú neapolskú pizzu, ktorá je považovaná za najlepšiu na svete.
9. Cinque Terre – Pestrofarebné dedinky na pobreží
Cinque Terre, súbor piatich malebných dediniek na skalnatých útesoch Ligúrskeho mora, je miestom, kde sa stretáva prírodná krása s tradičnou talianskou architektúrou.
Dedinky Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola a Riomaggiore sú prepojené turistickými chodníkmi, ktoré ponúkajú úchvatné výhľady na more a okolitú krajinu. Cinque Terre je ideálnym miestom pre milovníkov prírody a turistiky.
10. Sardínia – Ostrov pláží a tradícií
Druhý najväčší ostrov v Stredozemnom mori, je známa svojimi nádhernými plážami s bielym pieskom a tyrkysovou vodou. Ostrov ponúka množstvo príležitostí na vodné športy, ako je potápanie a windsurfing.
Sardínia je tiež bohatá na tradície a kultúru, s mnohými festivalmi a slávnosťami, ktoré sa konajú počas celého roka. Navštív starobylé nuraghi, tajomné kamenné stavby, ktoré sú roztrúsené po celom ostrove.
11. Turín – Mesto automobilov a čokolády
Hlavné mesto regiónu Piemont, je známe ako centrum talianskeho automobilového priemyslu a domov značky Fiat. Mesto ponúka množstvo kultúrnych a historických pamiatok, vrátane Kráľovského paláca a Mole Antonelliana, ktorá je symbolom mesta.
Turín je tiež známy svojou vynikajúcou čokoládou a kávou, a je ideálnym miestom pre gurmánov, ktorí chcú ochutnať tradičné piemontské špeciality.
12. Verona – Mesto lásky
Tiež známe ako mesto lásky, je preslávená príbehom Rómea a Júlie od Williama Shakespeara. Navštív Júliin dom s ikonickým balkónom, ktorý je obľúbeným miestom pre romantikov z celého sveta.
Okrem toho Verona ponúka aj množstvo historických pamiatok, ako je rímsky amfiteáter Arena di Verona, kde sa konajú operné predstavenia pod holým nebom. Prechádzka po starobylých uliciach Verony je ako cesta späť v čase.
13. Bologna – Mesto vzdelania a gastronómie
Domov najstaršej univerzity na svete, je známa svojou bohatou akademickou tradíciou a živou študentskou atmosférou. Mesto je tiež kulinárskym rajom, kde môžeš ochutnať tradičné jedlá ako tagliatelle al ragù (známe ako bolognese) a tortellini.
Prechádzka pod arkádami Bologne, ktoré sú zapísané na zozname UNESCO, ponúka jedinečný pohľad na architektúru mesta.
14. Janov – Brána do sveta
Významný prístav na severozápade Talianska, je známy svojou bohatou námornou históriou a ako rodisko Krištofa Kolumba. Mesto ponúka množstvo historických pamiatok, vrátane Paláca San Giorgio a Katedrály sv. Vavrinca.
Janov je tiež známy svojou vynikajúcou kuchyňou, najmä pestom genovese, ktoré je základom mnohých miestnych jedál.
15. Perugia – Srdce Umbrie
Perugia, hlavné mesto regiónu Umbria, je známe svojou bohatou históriou a kultúrou. Mesto je domovom každoročného čokoládového festivalu Eurochocolate, ktorý priťahuje milovníkov sladkostí z celého sveta.
Perugia ponúka nádherné výhľady na okolitú krajinu a je ideálnym miestom pre tých, ktorí hľadajú pokoj a krásu talianskeho vidieka.
16. Matera – Mesto jaskýň
Jedno z najstarších nepretržite obývaných miest na svete, je známe svojimi jaskynnými obydliami, tzv. sassi, ktoré sú vytesané do vápencových skál. Mesto je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO a ponúka jedinečný pohľad na život v minulosti.
Matera je fascinujúcim miestom, kde sa stretáva história s modernou kultúrou.
17. Parma – Mesto hudby a delikates
Je známa nielen svojou bohatou hudobnou tradíciou, ale aj kulinárskymi špecialitami. Mesto je rodiskom slávneho skladateľa Giuseppe Verdiho a ponúka množstvo kultúrnych podujatí a koncertov.
Parma je tiež domovom parmezánu a parmskej šunky, ktoré sú považované za jedny z najlepších na svete. Návšteva Parmy je skutočným zážitkom pre milovníkov hudby a gastronómie.
18. Trento – Brána do Dolomitov
Hlavné mesto regiónu Trentino, je známe svojou bohatou históriou a krásnou prírodou. Mesto je obklopené Dolomitmi, ktoré ponúkajú množstvo možností na turistiku, lyžovanie a iné outdoorové aktivity.
Trento je tiež známe svojou architektúrou, vrátane katedrály sv. Vigilia a Castello del Buonconsiglio. Mesto je ideálnym východiskovým bodom pre objavovanie krás severného Talianska.
19. Lecce – Florencia juhu
Lecce, často nazývané „Florencia juhu“, je známe svojou barokovou architektúrou a bohatou históriou. Mesto sa nachádza v regióne Apúlia a ponúka množstvo historických pamiatok, vrátane rímskeho amfiteátra a baziliky Santa Croce.
Lecce je tiež známe svojimi remeselnými výrobkami, najmä papierovým maché, a je ideálnym miestom pre tých, ktorí hľadajú autentický taliansky zážitok mimo hlavných turistických trás.
20. Aosta – Brána do Álp
Aosta, hlavné mesto regiónu Valle d’Aosta, je známe svojou bohatou históriou a nádhernou prírodou. Mesto je obklopené Alpami a ponúka množstvo možností na turistiku, lyžovanie a iné outdoorové aktivity.
Aosta je tiež známe svojimi rímskymi pamiatkami, vrátane Augustovho oblúka a rímskeho divadla. Región je tiež známy svojimi syrmi a vínami, ktoré sú ideálne na ochutnávku po dni strávenom v horách.
21. Ravenna – Mesto mozaík
Ravenna je známa svojimi nádhernými mozaikami, ktoré zdobia mnohé z jej historických budov a kostolov. Mesto bolo kedysi hlavným mestom Západorímskej ríše a jeho bohaté dedičstvo je viditeľné v pamiatkach ako Bazilika San Vitale a Mauzóleum Gally Placidie.
Mozaiky v Ravenne sú považované za jedny z najlepších príkladov ranokresťanského umenia na svete a sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.
22. Trieste – Križovatka kultúr
Po slovensky Terst (tal. Trieste), ležiace na hranici s Slovinskom, je mestom, kde sa stretávajú talianska, slovanská a germánska kultúra. Mesto je známe svojou kaviarenskou kultúrou a literárnou históriou, pričom bolo domovom mnohých významných spisovateľov, vrátane Jamesa Joycea.
Trieste ponúka nádherné výhľady na Jadranské more a je ideálnym miestom pre tých, ktorí hľadajú jedinečnú kombináciu kultúr a histórie.
23. Cagliari – Srdce Sardínie
Hlavné mesto Sardínie, je známe svojou bohatou históriou a krásnymi plážami. Mesto ponúka množstvo historických pamiatok, vrátane starovekého rímskeho amfiteátra a pevnosti Castello.
Cagliari je tiež známe svojou vynikajúcou kuchyňou, ktorá zahŕňa čerstvé morské plody a tradičné sardínske jedlá. Mesto je ideálnym východiskovým bodom pre objavovanie krás Sardínie.
24. Bari – Perla Apúlie
Hlavné mesto regiónu Apúlia, je známe svojím historickým centrom a krásnymi plážami. Mesto je domovom Baziliky sv. Mikuláša, ktorá je významným pútnickým miestom.
Bari je tiež známe svojou živou atmosférou a vynikajúcou kuchyňou, ktorá zahŕňa tradičné jedlá ako orecchiette a focaccia barese. Mesto je ideálnym miestom pre tých, ktorí chcú objavovať krásy južného Talianska.
25. Bolzano – Spojenie kultúry a prírody
Hlavné mesto Južného Tirolska, je známe svojou nádhernou prírodou a bohatou históriou. Mesto je obklopené Alpami a ponúka množstvo možností na turistiku a lyžovanie.
Bolzano je tiež známe svojimi múzeami, vrátane Múzea Ötziho, kde je vystavená slávna ľadová múmia. Mesto je ideálnym miestom pre tých, ktorí hľadajú kombináciu kultúry a prírody.
26. Siena – Poklad Toskánska
Siena, jedno z najkrajších stredovekých miest v Taliansku, je známe svojou zachovanou architektúrou a bohatou históriou. Dominantou mesta je námestie Piazza del Campo, kde sa koná slávny konský dostih Palio di Siena.
Mesto je tiež domovom nádhernej katedrály Duomo di Siena, ktorá je považovaná za majstrovské dielo gotickej architektúry. Siena ponúka autentický pohľad na toskánsku kultúru a je ideálnym miestom pre milovníkov histórie a umenia.
27. Orvieto – Mesto na skale
Mesto postavené na vrchole sopečnej skaly, je známe svojou impozantnou katedrálou, ktorá je jedným z najlepších príkladov talianskej gotiky. Mesto ponúka úchvatné výhľady na okolitú krajinu a je známe svojimi podzemnými tunelmi a jaskyňami, ktoré sú prístupné pre verejnosť.
Orvieto je tiež známe svojím bielym vínom Orvieto Classico, ktoré je ideálne na ochutnávku počas návštevy.
28. Assisi – Duchovné centrum Talianska
Rodisko svätého Františka, je jedným z najvýznamnejších pútnických miest v Taliansku. Mesto je známe svojou Bazilikou svätého Františka, ktorá je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO a obsahuje nádherné fresky od Giotta.
Assisi ponúka pokojnú atmosféru a je ideálnym miestom pre tých, ktorí hľadajú duchovný zážitok a krásu umenia.
29. Lucca – Mesto stien
Je známe svojimi zachovanými renesančnými hradbami, ktoré obklopujú historické centrum mesta. Prechádzka po týchto hradbách ponúka nádherné výhľady na mesto a okolitú krajinu.
Lucca je tiež známe svojimi stredovekými kostolmi, úzkymi uličkami a námestiami, ako je Piazza dell’Anfiteatro. Mesto je ideálnym miestom pre tých, ktorí chcú zažiť autentickú atmosféru Toskánska.
30. Mantova – Renesančný klenot
Známa svojou bohatou renesančnou architektúrou, je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO. Mesto je domovom Paláca Ducale a Paláca Te, ktoré sú považované za majstrovské diela renesančného umenia a architektúry.
Mantova je tiež známa svojou vynikajúcou kuchyňou, ktorá zahŕňa jedlá ako tortelli di zucca a risotto alla pilota. Mesto je ideálnym miestom pre milovníkov histórie a gastronómie.
Záver
Taliansko je krajina, ktorá fascinuje svojou historickou a kultúrnou hĺbkou, jedinečnou kuchyňou a nádhernými prírodnými scenériami. Je to destinácia, ktorá ponúka nezabudnuteľné zážitky a dobrodružstvá.
Či už ide o objavovanie starovekých pamiatok, vychutnávanie si svetoznámej kuchyne alebo len pohľad na zapadajúce slnko nad azúrovým Jadranom. Taliansko je miestom, kde sa stretáva minulosť s prítomnosťou, a jeho návšteva je cestou do srdca európskej kultúry a histórie.
Zaujímavosti
Taliansko patrí do skupiny siedmich najbohatších a najrozvinutejších štátov sveta (G7) a je jej zakladateľom. Leží na území južnej Európy na Apeninskom polostrove. K jeho územiu patria aj ostrovy Sicília, Sardínia, Elba, Capri, Tremiti a Ischia.
Je prevažne hornatá krajina, na severe sa vypínajú členité pásma Álp (na jej hranici s Francúzskom leží najvyšší vrch Európy, Mont Blanc, s výškou 4 810 m n. m.) s mnohými ľadovcami.
Alpy sa zvažujú do Pádskej nížiny, ktorá sa delí na štyri časti: Piemontská na západe, Lombardská v strede, Benátska na východe a Emiliánsku na juhu. Vnútornú os polostrova tvoria Apeniny, ktoré sa vyznačujú seizmickou a sopečnou činnosťou.
Apeniny sa delia na severné (Ligúrske a Etruské), Rímske Apeniny (Abruzzy) a južné, ktoré reprezentujú Neapolské a Kalaberské Apeniny. Ostrovy sú hornaté s činnými sopkami (napr. Etna, Stromboli a Vezuv).
Podnebie je prevažne subtropické stredomorské, na severe v Pádskej nížine prechádza k miernemu s horúcim suchým letom a miernejšou zimou. V horách je drsné vysokohorské podnebie, kde ročné zrážky dosahujú 1 000 až 2 000 mm.
Hlavné mesto Rím má 2 877 215 obyvateľov (údaj z roku 2017). Ďalšie významné mestá sú Miláno, Neapol, Turín a Benátky. Dôležité je menšie mesto Verona pre svoju strategickú pozíciu. Ďalšie veľké mestá: Pescara, Rimini, Piombino, Florencia, Bologna, Bolzano.
Veľkej návštevnosti sa taktiež tešia historické vykopávky mesta Paestum. V sláve nezaostáva ani historické mesto Pompeje. Taliansko je národ s bohatou históriou a veľkou kultúrou.
Ich predkovia vytvorili jednu z najväčších svetových ríš, Rímske impérium a boli to Rimania, ktorí priniesli vyspelú kultúru do dovtedy barbarskej západnej a strednej Európy.
Rimania vytvorili vôbec najdokonalejšiu svetovú civilizáciu, množstvo technických a administratívnych noviniek, ktoré boli v stredoveku zabudnuté a znovuobjavené a prekonané až v polovici 18. stor. počas priemyselnej revolúcie. Z rímskeho systému vychádza množstvo moderných odvetví.
V Ríme sídlil pápež, hlava rímskokatolíckej cirkvi. Vďaka bohatým obchodným stykom bohatli talianske mestá ako Florencia, Benátky a Janov, neskôr aj Rím a Miláno, čo viedlo k veľkému kultúrnemu rozmachu a následnému záujmu o antickú minulosť a teda vznik renesancie.
Vtedy sa Taliani dostali na špičku svetovej kultúry a opäť ju rozniesli po celej „barbarskej“ Európe. V tejto dobe vznikali významné literárne diela, vytvorili mnoho umeleckých diel, najznámejší umelci boli spisovatelia Dante Alighieri, Giovanni Boccaccio a Francesco Petrarca.
Ďalej to boli filozofi ako Giordano Bruno, Niccolò Machiavelli či Galileo Galilei a známi umelci ako Leonardo Da Vinci, Raffaello či Michelangelo Buonarroti. Taliani tiež obohatili európsku kultúru o štýly ako barok a rokoko, ktorého stavby nájdeme vo všetkých častiach krajiny.
Taliani sú aj tradične známi pestovaním hrozna, z ktorého sa vyrába slávne talianske víno. Každý kraj má svoje zvyky a svoj dialekt a tak sa môžeme stretnúť s veľmi bohatou kultúrou. Napriek niektorým rozdielom medzi severným a južným Talianskom obe časti spojuje mnoho spoločného, spoločné tradície, zvyky či kuchyňa.
V súčasnosti sú Taliani známi aj svojou módou a vkusom, ktorú tento národ pestuje už od antiky. Rimania boli známi svojim zmyslom pre kvalitu, dekoráciu, architektúru či elegantným štýlom obliekania, stredovekí Taliani často obchodovali s luxusnými látkami.
Dnes je svetoznáme talianske oblečenie, obuv, parfumy, šperky či módne doplnky patria medzi najznámejšie a najkvalitnejšie na svete. Tradičným svetovým mestom módy je popri Paríži talianske Milano. Typický a svetoznámi je taliansky dizajn, najmä nábytku či automobilov.
Talianska kuchyňa patrí medzi najslávnejšie a zároveň najzdravšie svetové kuchyne, nakoľko má množstvo špecialít rôzneho druhu. Najznámejšie jedlá sú neapolská pizza, ktorá má pôvod v antike, kedy podobné jedlo robili už Gréci a Rimania, cestoviny rôzneho druhu s širokým sortimentom omáčok, ktoré sa datujú 15. stor.
Ďalej sú to lasagne, prípadne pasticio, ktoré sa spomína už u starých Etruskov. Okrem týchto špecialít Taliani pripravujú rôzne špeciality z hovädzieho, jahňacieho a bravčového mäsa a tiež z morských živočíchov a rýb.
Známy jej taliansky biftek z Florencie, fiorentina a tiež vyprážaný milánsky rezeň milanese, ktorý prevzali Rakúšania a vznikol tak tradičný viedenský rezeň. Na severe Talianska sa vyrábajú rôzne druhy salám a šuniek, známa je svetoznáma furlanská šunka prosciutto crudo a tiež mortadella.
Existuje aj veľa druhov salámy (napr. ossocolo, sopressa a cotechino), a klobás (salsiccia), tradičná talianska slanina sa nazýva pancetta. Taliani sú známi aj výrobou syrov, ako syr parmezán, pecorino (ovčí syr), mozzarella či gorgonzola. Typická talianska príloha je zeleninový šalát a kukuričná kaša polenta.
Najznámejšie talianske zákusky sú benátske tiramisu a sicílske plnené trubičky cannoli, iné známe zákusky sú profiterol a panna cotta. Z alkoholických nápojov je svetoznáme talianske víno, existuje mnoho úrodných vínnych krajov, najkvalitnejšie hrozno sa dorába v strednom Taliansku, hlavne v kraji Toskánsko.
V severotalianskom kraji Furlansko je to potom furlanské vín). Tvrdé talianske alkoholické nápoje (tal. bevande superalcoliche) je vínovica grappa či citrónový likér limoncello. Tradičné sú aj sicílske krvavé pomaranče, či olivový olej, pestovaný v strednom a južnom Taliansku.
Taliansky folklór je veľmi bohatý a stále živý a obľúbený aj u mladšej generácie. Ide o prevažne stredomorský folklór, prípadne na severe aj so stredoeurópskym vplyvom. Známa folklórna oblasť je severovýchod, tzv. benátsky štýl stredomorských tradícií, typickej hudby a tancov, ktoré ovplyvnili celú Dalmáciu a aj Balkán.
Známa je aj oblasť Romagna, najmä svojou klarinetovou hudbou. Južné Taliansko je známe tiež množstvom piesní a tancov, najznámejší je tanec tarantella, ktorý má starogrécky pôvod a tancuje sa v celom južnom Taliansku. K miestnemu folklóru patria aj pesničky o mafii (La musica della mafia).
Tradičné a pre Európu jedinečné pesničky sa spievajú na ostrove Sardínia, sú to polyfonické pesničky, podobné tým v gréckom kraji Epirus. Jedným z najznámejších talianskych ľudových spevákov je Otello Profazio.
Z talianskych ľudových piesní sa vyvinula aj tradičná opera, ktorá obsahuje jednak prvky tradičnej talianskej hudby a tiež ľudového talianskeho divadla. Po celom Taliansku, od severu na juh sa v lete konajú ľudové zábavy (festa, sagra), často na počesť rôznych svätých, či oslava plodín (sviatok vína, chleba, melónov…).
Zvyk je pozostatok starovekých osláv bohov. Bežné sú aj procesie so sochou svätých. Tradície si pripomínajú aj Taliani v zahraničí, ktorí sa často dištancujú od iných etnických skupín.
Medzi najznámejšie ľudové talianske piesne patrí tradičná neapolská tarantella, sicílska pieseň ciuri, ciuri (kvety, kvety), sicílska Che la luna a mezzo mare (Jeden mesiac v strede mora), tiež sicílska Bruccia la terra, ktorá bola použitá ako hlavná pieseň filmu Krstný otec.
Ďalej je to neapolská O Sole Mio (Moje slnko), romaňolská Romagna mia (Moja Romagna), benátska Mamma mia dammi cento lire (Mama moja, daj mi sto lír), furlanské piesne E ducj mi clamin cont (Všetci ma volajú gróf).
Štátna hymna
Fratelli d’Italia
Il Canto degli Italiani
(Bratia Talianska)