Ostrovné dobrodružstvo v objatí tyrkysových vôd?

Maldivy sú obľúbenou destináciou pre mnohých, sú synonymom luxusu a krištáľovo čistých vôd.

Pokračovaním nášho predchádzajúceho článku sú ďalšie extra tipy na Maldivy – Tropický raj na Zemi. Ponor sa do sveta bieleho piesku, tyrkysových lagún a nekonečného slnečného počasia, a objav, čo robí Maldivy takým výnimočným miestom na zemi.

1. Geografia a klíma

Maldivy sa nachádzajú juhozápadne od Indie a Srí Lanky a tvoria ich približne 1 200 koralových ostrovov, z ktorých je obývaných len asi 200. Súostrovie sa rozprestiera na ploche viac ako 90 000 km², pričom väčšina ostrovov je veľmi malá a nízko položená.

Najvyšší bod Maldív je len niekoľko metrov nad hladinou mora, čo robí túto krajinu mimoriadne zraniteľnou voči stúpajúcej hladine oceánov.

Klíma na Maldivách je tropická, s teplotami sa pohybujúcimi medzi 25 a 30 °C počas celého roka. Existujú dve hlavné sezóny – suchá sezóna (od novembra do apríla) a daždivá sezóna (od mája do októbra). Suchá sezóna je ideálna pre turistov, pretože ponúka slnečné dni a minimálne zrážky.

2. Prírodné krásy

Maldivy sú známe svojimi úchvatnými prírodnými krásami. Koralové útesy, ktoré obklopujú ostrovy, sú domovom pre bohatú morskú faunu a flóru. Potápači a šnorchlisti tu môžu objavovať farebné koraly, tropické ryby, morské korytnačky, rejnoky a dokonca aj žraloky.

Najznámejšie potápačské lokality zahŕňajú Ari Atoll, Baa Atoll a North Male Atoll.

Pláže na Maldivách sú jedny z najkrajších na svete. Biely piesok, ktorý je jemný ako prášok, a tyrkysová voda vytvárajú dokonalý kontrast. Pláže sú často lemované palmami, ktoré poskytujú príjemný tieň. Medzi najkrajšie pláže patria pláže na ostrovoch Veligandu, Fulhadhoo a Dhigurah.

3. Kultúra a tradície

Hoci sú Maldivy známe predovšetkým ako turistická destinácia, majú aj bohatú kultúru a tradície. Maldivčania sú prevažne moslimovia a ich kultúra je ovplyvnená islamskými tradíciami. Návštevníci by mali rešpektovať miestne zvyky a tradície, najmä pri návšteve obývaných ostrovov.

Tradičná maldivská hudba a tanec, známa ako „Bodu Beru“, je dôležitou súčasťou miestnej kultúry. Bodu Beru je energický tanec, ktorý sa vykonáva za sprievodu bubnov a spevu. Tento tanec sa často predvádza pri rôznych oslavách a festivaloch.

Maldivská kuchyňa je ovplyvnená indickou, srílanskou a arabskou kuchyňou. Hlavnými ingredienciami sú ryby, kokos a ryža. Medzi tradičné jedlá patrí „Garudhiya“ (rybia polievka), „Mas Huni“ (strúhaný kokos s tuniakom a cibuľou) a „Fihunu Mas“ (grilovaná ryba s korením).

4. Aktivity a zážitky

Maldivy ponúkajú množstvo aktivít a zážitkov, ktoré uspokoja aj tých najnáročnejších cestovateľov. Okrem potápania a šnorchlovania môžeš vyskúšať aj ďalšie vodné športy, ako sú windsurfing, kitesurfing, paddleboarding a kajakovanie. Mnohé rezorty ponúkajú aj výlety na jachtách, rybolov a plavby pri západe slnka.

Ak hľadáš relaxáciu, Maldivy sú ideálnym miestom na wellness a spa procedúry. Mnohé rezorty majú vlastné wellness centrá, ktoré ponúkajú masáže, aromaterapiu, jogu a meditáciu. Tieto procedúry ti pomôžu uvoľniť sa a načerpať nové sily.

Pre tých, ktorí chcú spoznať miestnu kultúru, sú k dispozícii výlety na obývané ostrovy, kde môžeš navštíviť miestne trhy, mešity a tradičné domy. Tieto výlety ti umožnia spoznať každodenný život Maldivčanov a ich kultúru.

5. Praktické informácie

Ak plánuješ cestu na Maldivy, tu je niekoľko praktických informácií, ktoré ti môžu pomôcť:

  • Víza: Väčšina návštevníkov dostane turistické víza na 30 dní pri príchode na Maldivy. Víza sú bezplatné, ale je potrebné mať platný pas, spiatočnú letenku a potvrdenie o ubytovaní.
  • Doprava: Hlavným vstupným bodom na Maldivy je medzinárodné letisko Velana, ktoré sa nachádza na ostrove Hulhulé pri hlavnom meste Malé. Z letiska sa môžeš dostať na jednotlivé ostrovy pomocou rýchlolodí, hydroplánov alebo vnútroštátnych letov.
  • Mena: Oficiálnou menou je maldivská rufiyaa (MVR), ale v turistických oblastiach sa bežne prijímajú aj americké doláre a kreditné karty.
  • Jazyk: Oficiálnym jazykom je dhivehi, ale v turistických oblastiach sa bežne hovorí aj anglicky.
  • Bezpečnosť: Maldivy sú považované za bezpečnú destináciu, ale je dôležité dodržiavať základné bezpečnostné opatrenia, ako je sledovanie svojich vecí a rešpektovanie miestnych zákonov a zvykov.

Zaujímavosti

Povrch ostrovov je plochý a nikde nepresahuje výšku troch metrov. Ostrovné skupiny sú zoradené zväčša do oválu atolov. Zo strany od mora ich obklopuje takmer súvislý pás koralových útesov.

Keďže koralové vápence, z ktorých sa ostrovy skladajú sú veľmi priepustné, ostrovy trpia nedostatkom prameňov pitnej vody a nemajú takmer žiadne vodné toky. Pôdy pokrývajú len časť ostrovov a sú prevažne plytké.

Podnebie je horúce, s priemernými mesačnými teplotami 24 až 31 °C, s malými teplotnými rozdielmi počas dňa a zrážkami 2 000-2 600 mm za rok. Maldivské koralové súostrovie osídlili prisťahovalci z oblasti Srí Lanky a Indie. Väčšina obyvateľstva je etnicky príbuzná s hlavným srílanským národom Sinhalcami.

Pôvodnú formu štátneho zriadenia predstavoval sultanát. Pri svojich prieskumných a obchodných cestách do Indického oceánu pristávali na Maldivách aj arabskí moreplavci. Pod ich vplyvom sa tu v 12. storočí rozšíril islam.

V 16. storočí ostrovčeky ovládli Portugalci, ktorých po čase vystriedali Holanďania. V roku 1802 sa súostrovie stalo súčasťou britskej koloniálnej ríše a bolo v nej administratívne spojené s Cejlónom. Roku 1887 Británia ustanovila nad Maldivami svoj protektorát.

Keď sa Cejlón v roku 1948 osamostatnil, zaniklo aj jeho formálne spojenie s Maldivami, kde pokračovala britská vláda. 26. júla 1965 získali Maldivy politickú nezávislosť. Sultanát zanikol 15. marca 1968 vyhlásením Maldivskej republiky.