Maurícius je rajom pre milovníkov prírody, kultúry a luxusného oddychu.
Tropický raj v Indickom oceáne, je miestom, kde sa stretáva prírodná krása, bohatá história a kultúrna rozmanitosť. S úchvatnými plážami a fascinujúcimi historickými pamiatkami.
Zároveň miesto s pestrou zmesou kultúr ponúka nezabudnuteľný cestovateľský zážitok. Poďme spolu objaviť, čo všetko tento ostrov ponúka.
1. Port Louis – Pestrofarebné hlavné mesto
Port Louis, hlavné mesto Maurícia, je živým centrom ostrova, kde sa snúbi história, kultúra a moderný ruch. Toto mesto je plné kontrastov – od historických budov až po moderné nákupné centrá.
Ak sa rozhodneš navštíviť Port Louis, určite nevynechaj Caudan Waterfront, obľúbené miesto pre nákupy, stravovanie a relax pri vode. Toto miesto ponúka nielen moderné obchody, ale aj tradičné remeselné výrobky, ktoré si môžeš odniesť ako suvenír.
Ďalšou zaujímavou zastávkou je Mauritius Institute, kde sa nachádza fascinujúce prírodovedné múzeum. Tu môžeš vidieť jedinečné exponáty, vrátane kostry dnes už vyhynutého vtáka dodo, ktorý je symbolom ostrova.
Ak máš rád autentickú atmosféru, určite navštív miestne trhy, kde nájdeš čerstvé tropické ovocie, koreniny a tradičné maurícijské jedlá.
2. Pamplemousses Botanical Garden – Botanická záhrada s historickým významom
Botanická záhrada Pamplemousses, oficiálne známa ako Sir Seewoosagur Ramgoolam Botanical Garden, je jednou z najstarších botanických záhrad na svete.
Táto záhrada je skutočným rajom pre milovníkov flóry. Nájdeš tu obrovské vodné lílie Victoria Amazonica, ktoré sú jedným z hlavných lákadiel záhrady. Ich obrovské listy dokážu uniesť aj malé dieťa, čo je fascinujúce vidieť na vlastné oči.
Okrem vodných lílií tu môžeš obdivovať aj vzácne druhy paliem, vrátane legendárnej talipot palmy, ktorá kvitne len raz za 30 až 80 rokov. Prechádzka touto záhradou je nielen estetickým zážitkom, ale aj vzdelávacou cestou, ktorá ti priblíži bohatú flóru ostrova.
3. Chamarel – Zem siedmich farieb
Chamarel je jednou z najunikátnejších prírodných atrakcií na Mauríciu. Táto oblasť je známa svojím piesočnatým terénom, ktorý sa skladá zo siedmich rôznych farieb – červenej, hnedej, fialovej, zelenej, modrej, žltej a ružovej.
Tento geologický úkaz je výsledkom vulkanickej činnosti a chemických procesov, ktoré vytvorili túto farebnú paletu. Pri návšteve Chamarelu nezabudni navštíviť aj vodopád Chamarel, ktorý je jedným z najvyšších vodopádov na ostrove.
Padajúca voda obklopená bujnou zeleňou vytvára scenériu, ktorá ťa očarí. Toto miesto je ideálne na fotografovanie a relax v prírode.
4. Le Morne Brabant – Symbol slobody
Le Morne Brabant, výrazný skalnatý vrchol na juhozápadnom pobreží Maurícia, je nielen prírodnou krásou, ale aj symbolom slobody. Tento vrchol bol v minulosti útočiskom pre otrokov, ktorí utiekli pred svojimi pánmi.
Dnes je Le Morne chránený ako UNESCO svetové dedičstvo a je obľúbeným miestom pre turistiku. Ak sa rozhodneš vystúpiť na vrchol, odmenou ti budú panoramatické výhľady na okolitý oceán a pláže.
Okolie Le Morne je tiež ideálne na vodné športy, ako je kitesurfing a windsurfing, vďaka priaznivým veterným podmienkam.
5. Rodrigues – Ostrov pokoja a prírody
Rodrigues, malý ostrov vzdialený asi 560 kilometrov od hlavného ostrova Maurícia, je skutočným únikom od ruchu moderného sveta.
Tento ostrov ponúka pokojnejšiu a autentickejšiu atmosféru, ktorá je ideálna pre tých, ktorí hľadajú oddych a spojenie s prírodou.
Rodrigues je známy svojimi úžasnými potápačskými lokalitami, kde môžeš objavovať bohatý morský život. Ak máš rád dobrodružstvo, navštív jaskyne Caverne Patate, ktoré ponúkajú fascinujúci pohľad na podzemný svet ostrova.
Miestni obyvatelia sú mimoriadne priateľskí a radi ti predstavia svoju kultúru a tradície.
6. Pláže Maurícia – Raj na zemi
Maurícius je známy svojimi nádhernými plážami, ktoré patria medzi najkrajšie na svete. Flic en Flac, Belle Mare a Grand Baie sú len niektoré z pláží, ktoré stoja za návštevu.
Biely piesok, tyrkysová voda a palmy vytvárajú dokonalú scenériu na relax a oddych.
Ak máš rád šnorchlovanie alebo potápanie, Maurícius ti ponúka množstvo koralových útesov, kde môžeš objavovať farebný podmorský svet. Pre milovníkov luxusu sú tu aj exkluzívne rezorty, ktoré ponúkajú súkromné pláže a špičkové služby.
7. Kultúrna rozmanitosť Maurícia
Maurícius je miestom, kde sa stretávajú rôzne kultúry a tradície. Ostrov je domovom pre hinduistov, moslimov, kresťanov a budhistov, ktorí tu žijú v harmónii.
Táto kultúrna rozmanitosť sa odráža v miestnych festivaloch, jedle a architektúre. Jedným z najvýznamnejších festivalov na ostrove je Cavadee, hinduistický sviatok, ktorý zahŕňa farebné procesie a tradičné obrady.
Ak máš rád jedlo, určite ochutnaj miestne špeciality, ako je dholl puri (plnené placky) alebo rougaille (pikantné paradajkové jedlo).
8. Dobrodružstvo na Mauríciu
Okrem relaxu na pláži ti Maurícius ponúka aj množstvo dobrodružných aktivít. Môžeš sa vydať na turistiku do Black River Gorges National Park, kde nájdeš nádherné vodopády, husté lesy a vzácne druhy vtákov.
Ak máš rád adrenalín, vyskúšaj ziplining alebo parasailing.
Záver
Maurícius je ostrov, ktorý má čo ponúknuť každému. Či už hľadáš luxusný oddych, dobrodružstvo v prírode alebo kultúrne zážitky, tento ostrov ťa nesklame.
Je to miesto, kde sa môžeš odpojiť od každodenného života a objaviť krásy sveta v jeho najčistejšej podobe. Maurícius je skutočným rajom na zemi, ktorý ťa očarí svojou krásou a pohostinnosťou.
Zaujímavosti
Maurícius je ostrovný štát ležiaci v juhozápadnej časti Indického oceánu, v súostroví Maskarény. Rozprestiera sa približne 900 km východne od ostrova Madagaskar a jeho rozloha je 2 040 km² (vrátane priľahlých ostrovčekov).
Tento hornatý, pôvodom vulkanický ostrov je 58 km dlhý a 47 km široký. Podnebie je tropické. Na Mauríciu žije viac ako jeden milión obyvateľov, čo z neho robí najhustejšie obývanú krajinu Afriky.
Prvý písomný záznam o objavení ostrova pochádza z roku 975 nášho letopočtu, a to od arabských moreplavcov. V roku 1507 ostrov navštívili Portugalci, no nepokúsili sa o jeho osídlenie.
V roku 1598 sa sem dostali Holanďania a ostrov pomenovali po ich panovníkovi, princovi Mauriceovi Van Nassau. Ich pozornosť pritiahli hlavne ebenové lesy, ktorých drevo bolo v Európe vysoko cenené.
Holandskí prisťahovalci na Mauríciu zaviedli plantážové hospodárstvo. Pri pokusoch o osídlenie však museli čeliť rôznym prekážkam, vrátane útokov pirátov, cyklónov a chorôb, čo vyústilo v roku 1710 do opustenia ostrova.
O päť rokov neskôr tu pristáli Francúzi, v roku 1721 sa ujali vlády a prevzali kolóniu do vlastných rúk. Z ostrova vyvážali afrických otrokov.
Maurícius zaznamenal výrazný rozvoj, až keď sa do úradu guvernéra dostal Bertrand Francois Mahé, ktorý sa zaslúžil o transformáciu hlavného mesta na moderný prístav, výstavbu dopravnej infraštruktúry.
V roku 1810 ostrov dobyli Briti, ktorí povolili obyvateľstvu ponechať si francúzske zákony, tradície i jazyk. Nasledovalo obdobie mieru a stability. V roku 1835 bolo zrušené otroctvo a na ostrov začala prúdiť lacná pracovná sila z Indie.
Maurícius získal nezávislosť v roku 1968 a od roku 1992 je republikou v rámci Commonwealthu. Od získania nezávislosti sa premenil z nízkopríjmovej krajiny na krajinu so stredným príjmom a zaznamenal veľké pokroky v oblasti distribúcie príjmov.
Štátna hymna
Motherland
(Domovina)