Kuba – Ostrov rytmu, histórie a atmosféry

Kuba, srdce Karibiku, je ostrov známy svojou bohatou históriou, živou kultúrou a nezameniteľným charakterom.

Od historických ulíc Havany po idylické pláže Varadera ponúka autentický zážitok, ktorý je hlboko zakorenený v jej revolučnej histórii a kultúrnom dedičstve. Pozrime sa na niektoré z najatraktívnejších destinácií, ktoré Kuba ponúka.

1. Havana – Mesto času zastaveného v čase

Havana, hlavné mesto Kuby, je ako živé múzeum koloniálnej architektúry, vintage automobilov a politických pamiatok. Prejdi sa po Malecón, dlhom nábrežnom bulvári, kde môžeš cítiť pulzujúci rytmus mesta, alebo navštív starú časť Havany, ktorá je na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Nezabudni si vychutnať autentické kubánske cigary a tradičné mojito v jednej z lokalít barov, kde často zaznieva živá kubánska hudba.

Historické pamiatky a kultúra

Havana je plná historických pamiatok, ktoré rozprávajú príbeh o jej bohatej minulosti. Navštív Katedrálu svätého Krištofa, ktorá je jedným z najvýznamnejších príkladov barokovej architektúry na Kube.

Prechádzka po námestí Plaza de la Revolución ti umožní vidieť ikonické obrazy Che Guevaru a Camila Cienfuegosa, ktoré sú symbolmi kubánskej revolúcie.

Umenie a hudba

Havana je tiež centrom kubánskeho umenia a hudby. Navštív Museo Nacional de Bellas Artes, kde môžeš obdivovať diela kubánskych umelcov, alebo sa zúčastni na koncerte v legendárnom klube Tropicana, kde sa mieša salsa, rumba a ďalšie tradičné kubánske rytmy.

2. Trinidad – Koloniálne poklady a kultúrny skvost

Trinidad, ktorý je tiež zapísaný ako svetové dedičstvo UNESCO, je jedným z najlepšie zachovaných koloniálnych miest v Karibiku. Toto mestečko s dobre udržiavanými ulicami a pastelovými domami ponúka pohľad na život na Kube pred revolúciou.

Navštív historické múzeum Palacio Cantero alebo sa vyber na jazdu na koni v okolitých horách.

Tradičné remeslá a trhy

Trinidad je známy svojimi tradičnými remeslami a trhmi, kde môžeš nájsť ručne vyrábané suveníry, ako sú keramika, textílie a šperky. Prechádzka po miestnych trhoch ti umožní spoznať miestnu kultúru a stretnúť sa s remeselníkmi, ktorí s láskou vytvárajú svoje diela.

Prírodné krásy

Okolie Trinidadu ponúka nádherné prírodné scenérie, vrátane národného parku Topes de Collantes, kde môžeš objavovať vodopády, jaskyne a bohatú flóru a faunu. Turistika v tomto parku je skvelým spôsobom, ako zažiť kubánsku prírodu v jej najčistejšej podobe.

3. Varadero – Plážový raj

Varadero je jedným z najpopulárnejších letovísk na Kube, kde sa nachádza viac ako 20 kilometrov bielej piesočnatej pláže. Táto oblasť je ideálna pre vodné športy, vrátane potápania a šnorchlovania, kde môžeš obdivovať pestrofarebné korálové útesy a bohatý morský život.

Luxusné rezorty a aktivity

Varadero je domovom mnohých luxusných rezortov, ktoré ponúkajú všetko od wellness služieb po golfové ihriská. Návštevníci si môžu užiť rôzne aktivity, ako sú plachtenie, rybolov alebo jazda na katamaráne, čo robí z Varadera ideálne miesto pre tých, ktorí hľadajú relax a zábavu.

Prírodné rezervácie

V blízkosti Varadera sa nachádza prírodná rezervácia Varahicacos, kde môžeš objavovať jaskyne s prehistorickými kresbami a vzácne druhy rastlín a zvierat. Táto rezervácia ponúka jedinečný pohľad na prírodné bohatstvo Kuby a je ideálnym miestom pre milovníkov prírody.

4. Viñales – Úchvatná prírodná krajina

Dolina Viñales, známa svojimi skalnatými formáciami a tradičnými tabakovými farmami, je úžasným miestom pre milovníkov prírody. Táto oblasť ponúka nádherný výhľad na zelené údolie a možnosť naučiť sa viac o výrobe kubánskych cigár priamo od miestnych farmárov.

Tradičné poľnohospodárstvo

Viñales je známe svojimi tradičnými poľnohospodárskymi metódami, ktoré sa používajú pri pestovaní tabaku. Návštevníci môžu navštíviť miestne farmy, kde sa dozvedia o procese výroby cigár a ochutnajú niektoré z najlepších kubánskych cigár priamo od zdroja.

Outdoorové aktivity

Okolie Viñales ponúka množstvo outdoorových aktivít, vrátane turistiky, jazdy na koni a cyklistiky. Prechádzka po údoliach a kopcoch ti umožní objaviť nádherné výhľady a skryté jaskyne, ktoré sú domovom vzácnych druhov netopierov a iných živočíchov.

5. Santiago de Cuba – Kolíska revolúcie

Santiago de Cuba, druhé najväčšie mesto na Kube, je bohaté na politickú a revolučnú históriu. Navštív Castilo del Morro, starú pevnosť postavenú na obranu proti pirátom, alebo národný cintorín Santa Ifigenia, kde sú pochované mnohé významné osobnosti, vrátane Fidela Castra.

Kultúrne dedičstvo

Santiago de Cuba je známe svojou bohatou kultúrnou scénou, ktorá zahŕňa hudbu, tanec a umenie. Mesto je považované za kolísku kubánskej hudby, vrátane žánrov ako son a trova. Návštevníci môžu zažiť autentické hudobné vystúpenia v miestnych kluboch a festivaloch, ktoré sa konajú počas celého roka.

Historické pamiatky

Mesto je plné historických pamiatok, ktoré rozprávajú príbeh o kubánskej revolúcii a jej hrdinoch. Navštív Museo Emilio Bacardí, kde sa dozvieš viac o histórii mesta a jeho úlohe v revolúcii, alebo sa prechádzaj po uliciach, kde sa odohrali významné udalosti kubánskej histórie.

6. Cienfuegos – Perla juhu

Cienfuegos, známe ako „Perla juhu“, je mesto s výrazným francúzskym vplyvom, ktoré sa odráža v jeho architektúre a kultúre. Toto prístavné mesto je známe svojou krásnou zátokou a historickým centrom, ktoré je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Architektonické skvosty

Cienfuegos sa pýši nádhernými budovami, ako je Palacio de Valle, ktorý kombinuje gotické, benátske a maurské prvky. Prechádzka po bulvári Paseo del Prado ti umožní obdivovať elegantné koloniálne domy a navštíviť Parque José Martí, kde sa nachádza nádherná katedrála a divadlo Tomás Terry.

Kultúrne podujatia

Mesto je známe svojimi kultúrnymi podujatiami, vrátane hudobných festivalov a divadelných predstavení. Cienfuegos je tiež domovom mnohých galérií a múzeí, kde môžeš spoznať miestne umenie a históriu.

7. Camagüey – Labyrint uličiek

Camagüey, jedno z najstarších miest na Kube, je známe svojím unikátnym urbanistickým plánom, ktorý pripomína labyrint. Toto mesto bolo navrhnuté tak, aby zmiatlo pirátov, a jeho úzke uličky a námestia ponúkajú návštevníkom jedinečný zážitok.

Umenie a remeslá

Camagüey je centrom kubánskeho umenia a remesiel. Mesto je plné galérií a ateliérov, kde môžeš obdivovať diela miestnych umelcov. Návštevníci môžu tiež navštíviť tradičné keramické dielne, kde sa vyrábajú typické kubánske nádoby „tinajones“.

Historické pamiatky

Mesto je plné historických pamiatok, vrátane kostolov a kláštorov, ktoré svedčia o jeho bohatej minulosti. Navštív Museo Provincial Ignacio Agramonte, kde sa dozvieš viac o histórii regiónu a jeho úlohe v boji za nezávislosť Kuby.

8. Holguín – Mesto parkov

Holguín, známe ako „Mesto parkov“, je obklopené nádhernou prírodou a ponúka množstvo možností na objavovanie. Mesto je známe svojimi krásnymi parkami a námestiami, ktoré sú ideálne na prechádzky a relaxáciu.

Prírodné krásy

V okolí Holguínu sa nachádzajú nádherné pláže, ako je Playa Esmeralda, ktorá je známa svojimi bielymi pieskami a tyrkysovými vodami. Návštevníci môžu tiež objavovať prírodné rezervácie, ako je národný park Alejandro de Humboldt, ktorý je domovom mnohých endemických druhov rastlín a živočíchov.

Kultúrne dedičstvo

Holguín je tiež známe svojou bohatou kultúrnou scénou, vrátane hudobných a tanečných festivalov. Mesto je domovom mnohých múzeí a galérií, kde môžeš spoznať miestne umenie a históriu.

9. Baracoa – Prvé mesto Kuby

Baracoa, známe ako „Prvé mesto Kuby“, je skrytým klenotom na východnom pobreží ostrova. Toto mesto je obklopené nádhernou prírodou, vrátane hôr a dažďových pralesov, a ponúka jedinečný pohľad na kubánsku históriu a kultúru.

Prírodné zázraky

Baracoa je obklopená nádhernou prírodou, vrátane národného parku Alejandro de Humboldt, ktorý je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Návštevníci môžu objavovať vodopády, rieky a bohatú flóru a faunu, ktoré robia z tejto oblasti raj pre milovníkov prírody.

Historické pamiatky

Mesto je plné historických pamiatok, vrátane pevností a kostolov, ktoré svedčia o jeho bohatej minulosti. Navštív Museo Municipal, kde sa dozvieš viac o histórii Baracoy a jej úlohe v objavovaní Kuby.

10. Santa Clara – Mesto revolúcie

Santa Clara je známe ako miesto, kde sa odohrala jedna z najdôležitejších bitiek kubánskej revolúcie. Toto mesto je domovom mnohých pamiatok, ktoré pripomínajú revolučnú históriu Kuby, a je neodmysliteľnou zastávkou pre tých, ktorí sa zaujímajú o históriu.

Pamätník Che Guevaru

Jednou z hlavných atrakcií Santa Clary je pamätník a mauzóleum Che Guevaru, kde sú uložené jeho pozostatky. Návštevníci môžu navštíviť múzeum, ktoré dokumentuje život a dielo tohto ikonického revolucionára, a dozvedieť sa viac o jeho úlohe v kubánskej revolúcii.

Kultúrne podujatia

Santa Clara je tiež známe svojou živou kultúrnou scénou, vrátane hudobných a divadelných predstavení. Mesto je domovom mnohých umeleckých galérií a kultúrnych centier, kde môžeš spoznať miestne umenie a kultúru.

11. Matanzas – Atény Kuby

Matanzas, známe ako „Atény Kuby“, je mesto s bohatou kultúrnou a literárnou tradíciou. Toto mesto je známe svojimi divadlami, múzeami a historickými pamiatkami, ktoré ponúkajú pohľad na kubánsku kultúru a históriu.

Divadlo Sauto

Jednou z hlavných atrakcií Matanzas je divadlo Sauto, ktoré je považované za jedno z najkrajších divadiel na Kube. Toto historické divadlo ponúka širokú škálu predstavení, vrátane baletu, opery a koncertov, a je neodmysliteľnou súčasťou kultúrneho života mesta.

Prírodné krásy

V okolí Matanzas sa nachádzajú nádherné prírodné scenérie, vrátane údolia Yumuri a jaskýň Bellamar, ktoré sú jednými z najstarších a najväčších jaskýň na Kube. Tieto prírodné zázraky ponúkajú jedinečný pohľad na geologickú históriu ostrova a sú ideálnym miestom pre milovníkov prírody.

12. Bayamo – Kolíska kubánskej národnosti

Bayamo je jedným z najstarších miest na Kube a je považované za kolísku kubánskej národnosti. Toto mesto zohralo kľúčovú úlohu v boji za nezávislosť Kuby a je domovom mnohých historických pamiatok, ktoré pripomínajú jeho revolučnú minulosť.

Historické pamiatky

Bayamo je plné historických pamiatok, vrátane námestia Plaza del Himno, kde bola prvýkrát zaspievaná kubánska národná hymna. Návštevníci môžu tiež navštíviť rodný dom Carlosa Manuela de Céspedes, otca kubánskej vlasti, a dozvedieť sa viac o jeho úlohe v boji za nezávislosť.

Kultúrne dedičstvo

Mesto je známe svojou bohatou kultúrnou scénou, vrátane hudobných a tanečných festivalov. Bayamo je tiež domovom mnohých múzeí a galérií, kde môžeš spoznať miestne umenie a históriu.

Záver

Kuba je krajina, kde história a kultúra spája súčasnosť s minulosťou v jedinečnom karibskom rytmu. Bez ohľadu na to, či hľadáš dobrodružstvo, kultúrne bohatstvo alebo len relax na krásnych plážach, Kuba ponúka nezabudnuteľné zážitky, ktoré oslovujú každého návštevníka.

Objav pravú atmosféru Kuby a nechaj sa unášať jej neopakovateľným čarom. Od pulzujúcej Havany po pokojné údolia Viñales, Kuba je destináciou, ktorá ponúka niečo pre každého.

Zaujímavosti

Kuba má významnú geografickú polohu a ovláda značnú časť amerického stredomoria. Hlavné a zároveň aj najväčšie mesto je Havana (La Habana). Od Floridy ju na západe delí iba 180 km široký Floridský prieliv.

Od polostrova Yucatán 210 km široký Yucatánsky prieliv, od ostrova Haiti na východe prieliv Paso de los Vientos, od Bahamských ostrovov na severovýchode Bahamský prieliv a na juhu sa približuje Jamajke na vzdialenosť 140 km.

Rozprestiera sa na najväčšom ostrove Veľkých Antíl. Na hlavný ostrov pripadá 94% územia. Má pretiahnutý tvar je 1 275 km dlhý a 31 až 191 km široký. Ďalej sa rozprestiera na 1 600 väčších či menších ostrovoch.

Celková plocha štátu je 110 922 km²;. Pobrežie s celkovou dĺžkou 3 500 km je značne členité, zväčša ploché, močaristé, len na juhovýchode strmé a neprístupné. Najbližšími susedmi Kuby sú Bahamy a USA na severe, Haiti na východe, Jamajka a Británii patriace Kajmanie ostrovy na juhu a Mexiko na západe.

Povrch Kuby je prevažne mierne zvlnená pahorkatina. Menšiu časť územia tvorí (najmä pobrežná) nížina. Najvyšším vrchom je Pico Turquino (1 974 m n. m.). Najdlhšou riekou je rieka Canto (250 km).

Podnebie Kuby je tropické, pasátové, s presne vymedzeným obdobím dažďov. Priemerná teplota najteplejšieho mesiace v roku t. j. júl je 27 °C a teplota najchladnejšieho mesiaca t. j. január je 23 °C. Teplotné minimá sa pohybujú pod 5 °C a maximá dosahujú 40 °C.

Dlhodobý ročný priemer teploty je 25,5 °C. Východné a severovýchodné pasáty prinášajú vlahu a vytvárajú v pohoriach vlhkú náveternú a suchú záveternú stranu. Obdobie dažďov trvá od mája do októbra (75% ročného úhrnu zrážok). Najsuchší mesiac je február.

Ročný priemerný počet zrážok je 1 300 mm. Najviac zavlažované je východné pobrežie kde spadne ročne až 1 900 mm zrážok. To zapríčiňuje vysokú vlhkosť vzduchu asi 70 – 80%. Severozápadnú časť často postihujú víchrice a hurikány, asi 10 ročne, ktoré spôsobujú značné škody.

Prichádzajú pravidelne z Karibského mora, alebo vznikajú na prehriatej hladine blízkeho Atlantiku. Niekedy hurikán zasiahne more, ktoré sa rozbúri a veľké vlny spôsobujú veľké straty. Najničivejšie vlny zaznamenali 9. septembra 1932 keď obrovské rozbúrená vlna zničila celé Santa Cruz del Sur.

28. októbra 1492 ostrov objavil Krištof Kolumbus. Práve tu sa prvýkrát Európania stretli s fajčením tabaku. Našli tu nové plodiny ako napríklad bavlnu, fazuľu, mames (sladké zemiaky), kukuricu atď.

Na jar roku 1494 pri svojej druhej ceste do Nového sveta navštívil Kolumbus zátoku Guantánamo, ktorú nazval Puerto Grande. V roku 1511 sa začala španielska kolonizácia, ktorá prišla z Haiti. Tá sa skončila v roku 1898 po španielsko-americkej vojne a prešla pod kontrolu Spojených štátov.

O štyri roky vyhlásila nezávislosť. Na začiatku tridsiatych rokov dvadsiateho storočia zúrili na Kube boje medzi skupinami cukrových monopolov a skupinami ovocinárskych monopolov, keď obe boli v područí amerických monopolistov.

V priamej súvislosti s týmito v podstate konkurenčnými bojmi kapitalistických dravcov tu neraz dochádzalo k vtedajším typickým juhoamerickým „pronuncianmentám“ a pučom v záujme tej či onej skupiny. Zavedení obyčajní ľudia, ktorí vtedy ešte nie vždy chápali pravú podstatu a charakter takýchto „revolúcií“.

Neraz nazdávali, že bojujú za sociálne práva svojho ľudu. V roku 1952 sa dostal k moci diktátor Fulgencio Batista. Avšak 1. januára 1959 bol Batista zvrhnutý revolucionárskou skupinou vedenou dvadsaťsedemročným Fidelom Castrom Ruzom.

Kuba sa stala socialistickým štátom po tom, ako bola nastolená revolučná vláda a jej predsedom sa stal Fidel Castro, ktorý bol v tejto funkcii až do roku 2008, kedy odstúpil a túto funkciu po ňom prebral jeho brat Raúl Castro.

Pôvodné indiánske obyvateľstvo tvorili kmene Siboneyov a Guanajatabeycov, žili najmä na pobreží a živili sa rybolovom. V 7. – 9.stor. sa prisťahovali na Kubu skupiny Aravakov, ktoré potlačili domáce obyvateľstvo.

Po dobytí Kuby Španielmi, Indiáni v dôsledku krutého zaobchádzania a privezených chorôb postupne vymierali. V roku 1532 ich to bolo len 5000. V súvislosti s rozvojom plantážnictva sa však prejavil nedostatok pracovných síl; španielski veľkostatkári ho riešili dovozom čiernych otrokov z Afriky na Kubu.

Od roku 1792 do roku 1817 zvýšil sa počet černochov a mulatov zo 119 000 na 315 000 takže tvorili 65% všetkého obyvateľstva. Od roku 1780 do roku 1880 privliekli na Kubu takmer milión čiernych otrokov, tí tvorili väčšinu kubánskeho obyvateľstva.

Po zrušení otroctva v roku 1886 vzrástla emigrácia bieleho obyvateľstva zo Španielska. Onedlho pracovalo na plantážach cukrovej trstiny už 45 000 bielych robotníkov. Prisťahovalectvo zo Španielska pokračovalo aj neskôr: v roku 1919 – 1931 ich prišlo na Kubu 300 000. Dnes prevláda na Kube biele obyvateľstvo.

Oficiálnymi sviatkami sú: Deň nezávislosti (1. január) – je to pripomienka revolúcie a štátneho prevratu v roku 1959, Sviatok práce (1. máj), Deň matiek (druhá májová nedeľa), Deň začiatku vojny za nezávislosť od Španielska (10. október).

Kresťanské sviatky boli dlho neoficiálne a slávili sa iba v kruhu rodiny, zmenilo sa to však v roku 1998 (v prípade Vianoc) a v roku 2012 (Veľká Noc) po návštevách pápežov Jána Pavla II. a Benedikta XVI.

Ekonomika Kuby je riadená štátom a do rozpadnutia ZSSR v roku 1991 s ním bola v úzkom partnerskom zväzku. Naopak, Spojené štáty uvalili na Kubu politické aj ekonomické embargo. Po roku 1991 sa orientuje najmä na obchodovanie s Čínou.

V hospodárstve Kuby dlho viedlo poľnohospodárstvo. Pred rokom 1990 patrila Kuba medzi troch najväčších pestovateľov cukrovej trstiny na svete. Známy kubánsky rum sa vyrábal práve z nej. Veľa cukru sa vyvážalo do Sovietskeho zväzu, po jeho rozpade výroba i vývoz cukru poklesli.

Ďalej sa vyváža rum, pomaranče, grapefruity, cigary, lieky, cigarety, káva, ananás, mango a avokádo. Kuba má veľké zdroje nerastných surovín napríklad rúd chrómu, niklu, kobaltu a medi. Nemá však zdroje energie a palivá.

Ložiská ropy a zemného plynu sú veľmi malé, krátke rieky bez energie. Energetické suroviny Kuba dovážala zo ZSSR. Veľká časť kubánskeho hospodárstva závisí od remitencií.

Štátna hymna

La Bayamesa
El Himno de Bayamo
(Bayamská hymna)