Egypt je krajinou s bohatou a rozmanitou históriou, ktorá sa odráža v množstve historických pamiatok a lokalít roztrúsených po celej krajine.
Táto krajina láka návštevníkov z celého sveta svojimi ikonickými pamiatkami, ktoré ponúkajú pohľad do dávnej minulosti a fascinujúcej kultúry starovekého Egypta. V nasledujúcom článku sa zameriame na niektoré z najvýznamnejších pamiatok, ktoré by si návštevníci nemali nechať ujsť.
Prečítaj si tiež:
Egypt – Krajina faraónov a nesmierneho dedičstva
1. Pyramídy v Gíze
Pyramídy v Gíze sú jednoznačne najznámejšími pamiatkami Egypta a jednými z najikonickejších stavieb na svete. Komplex tvorí Veľká pyramída (pyramída faraóna Chufua), pyramída faraóna Chefrena a pyramída faraóna Menkaura. Najväčšia z nich, Veľká pyramída, bola jedným zo siedmich divov starovekého sveta a je jediným, ktorý pretrval do súčasnosti. Vedľa pyramíd sa nachádza aj známa Sfinga, obrovská socha leva s ľudskou hlavou, ktorá sa stala symbolom starovekého Egypta.
2. Údolie kráľov
Údolie kráľov je pohrebisko, ktoré sa nachádza na západnom brehu Nílu, oproti dnešného Luxoru. V tomto údolí boli pochovaní mnohí faraóni a mocní šľachtici Nového kráľovstva (približne 16. až 11. storočie pred Kr.). Najznámejším hrobom v Údolí kráľov je hrobka Tutanchamóna, ktorá bola objavená v roku 1922 britským archeológom Howardom Carterom. Táto hrobka je významná predovšetkým kvôli svojmu neporušenému stavu a množstvu pokladov, ktoré obsahovala.
3. Chrám v Luxore a Karnak
Luxor a Karnak sú dve z najvýznamnejších chrámových komplexov v Egypte, ktoré sa nachádzajú v meste Luxor. Chrám v Luxore bol zasvätený trom bohom: Amunovi, Mut a Chonsu. Jeho monumentálne pylóny, obelisky a nádvorie sú úžasným príkladom staroegyptskej architektúry. Karnak je ešte väčší chrámový komplex, ktorý pozostáva z niekoľkých chrámov, svätýň, obeliskov a ďalších stavieb. Hlavným božstvom Karnaku bol Amun-Ra, a komplex bol hlavným náboženským centrom počas Nového kráľovstva.
4. Chrám kráľovnej Hatšepsut
Chrám kráľovnej Hatšepsut, známy aj ako Džeser-Džeseru, je jednou z najkrajších stavieb starovekého Egypta. Nachádza sa v Deir el-Bahari na západnom brehu Nílu pri Luxore. Tento terasovitý chrám bol postavený v 15. storočí pred Kr. na počesť kráľovnej Hatšepsut, jednej z najvýznamnejších ženských faraónov. Chrám je zasadený do útesov, čo vytvára impozantný vizuálny efekt a harmonicky zapadá do okolitej krajiny.
5. Abu Simbel
Abu Simbel je dvojica chrámov vytesaných do skalného masívu na juhu Egypta, neďaleko hranice so Sudánom. Tieto chrámy nechal postaviť faraón Ramesse II. na počesť svojho vlastného božstva a na počesť svojej manželky Nefertari. Veľký chrám Abu Simbel je známy svojimi štyrmi obrovskými sochami Ramesseho II., ktoré dominujú jeho fasáde. Menší chrám je zasvätený božstvám Hathor a Nefertari. Abu Simbel bol v 60. rokoch 20. storočia presunutý na vyššiu polohu kvôli výstavbe Asuánskej priehrady, ktorá by ho inak zatopila.
6. Memfis a Sakkára
Memfis, staroveké hlavné mesto Dolného Egypta, a Sakkára, jeho rozsiahle pohrebisko, sú významnými archeologickými lokalitami nachádzajúcimi sa južne od Káhiry. V Sakkáre sa nachádza Džosérova pyramída, najstaršia známa pyramída v Egypte, ktorú postavil architekt Imhotep pre faraóna Džoséra. Táto stupňovitá pyramída je považovaná za predchodcu neskorších hladkých pyramíd v Gíze. Memfis samotný obsahuje množstvo chrámov, soch a ďalších starožitností, ktoré dokladajú jeho dôležitosť v starovekom svete.
7. Chrám v Edfu
Chrám v Edfu je jedným z najzachovalejších chrámov v Egypte a je zasvätený bohu Horovi. Nachádza sa na západnom brehu Nílu medzi Luxorom a Asuánom. Bol postavený v období Ptolemaiovcov, medzi rokmi 237 a 57 pred Kr., a predstavuje nádherný príklad ptolemaiovskej architektúry s bohatou výzdobou reliéfmi a nápismi, ktoré poskytujú cenné informácie o náboženstve a kultúre tejto doby.
8. Asuán a Philae
Asuán, najjužnejšie mesto Egypta, je známe svojimi historickými pamiatkami a krásnym prostredím na brehu Nílu. Neďaleko Asuánu sa nachádza ostrov Philae, kde stojí chrám zasvätený bohyni Isis. Tento chrám bol tiež presunutý v dôsledku výstavby Asuánskej priehrady. Philae je známe svojou nádhernou architektúrou a dôležitosťou v ptolemaiovskom a rímskom období.
9. Alexandria
Alexandria, druhé najväčšie mesto Egypta, má bohatú históriu, ktorá zahŕňa obdobie antického Grécka, Ríma a Byzantskej ríše. Medzi hlavné pamiatky patrí Alexandrijská knižnica, moderná rekonštrukcia slávnej antickej knižnice, a katakomby Kom el Shoqafa, ktoré sú jedným z najväčších rímskych pohrebísk v Egypte. Mesto je tiež známe svojimi pevnosťami, ako je Qaitbayova citadela, ktorá stojí na mieste pôvodného alexandrijského majáku, jedného zo siedmich divov starovekého sveta.
10. Chrám v Kom Ombo
Chrám v Kom Ombo je dvojitý chrám, ktorý je výnimočný tým, že je zasvätený dvom bohom: Horovi a Sobekovi. Nachádza sa na brehu Nílu medzi Edfu a Asuánom. Chrám bol postavený počas obdobia Ptolemaiovcov a je známy svojou symetrickou architektúrou, ktorá odráža dualitu božstiev, ktorým bol zasvätený. Jeho steny sú pokryté množstvom reliéfov a nápisov, ktoré poskytujú cenné historické a náboženské informácie.
Záver
Egypt ponúka nespočetné množstvo historických pamiatok a miest, ktoré odhaľujú fascinujúcu minulosť tejto starovekej civilizácie. Každá z uvedených lokalít poskytuje jedinečný pohľad na kultúru, náboženstvo a každodenný život v starovekom Egypte, čím návštevníkom umožňuje prežiť nezabudnuteľný zážitok. Pre každého, kto sa zaujíma o históriu a archeológiu, je Egypt skutočným pokladom plným objavov a dobrodružstiev.