Dátuj lacno – Wi-Fi hotspot pre cestovateľov

Otestovali sme praktické riešenie pre častých cestovateľov. SIM karty sú pri cestovaní poriadne otravné, dá sa to aj jednoduchšie.

Častým problémom cestovateľov je, že dorazia na nové miesto mimo EÚ, musia absolvovať tú istú „procedúru“ a veci s tým spojené. Po pristátí na letisku možno skúsiť zdanlivo „výhodnú“ kúpu SIM karty na mieste, hľadať predajne SIM kariet inde, alebo sa presúvať na miesto určenia bez akéhokoľvek pripojenia. Práve tu prichádza na rad praktické riešenie: kúpa medzinárodnej SIM karty.

S kartou SIM, vybavenou na cestovanie do zahraničia, nemusí používateľ nič riešiť. Vždy má všetko nastavené. Stačí túto SIM kartu vložiť do smartfónu a hneď používať. Nám sa osvedčil koncept TravelSIM, ktorá má veľmi širokú ponuku, podporu a možnosti. Ak používateľ cestuje s rodinou, vhodné riešenie je spoločný hotspot, napríklad ako nami testovaný GlocalMe Numen.

Výhodou testovaného hotspotu je podpora najnovších mobilných sietí piatej generácie – 5G. Siete 4G LTE sú lepšie ako kedykoľvek predtým a so spustením sietí 5G po celom svete môže byť bezdrôtové surfovanie na internete ešte rýchlejšie. Väčšina smartfónov má režim hotspotu, ale mobilné modemy a hotspoty Wi-Fi boli v minulosti najlepšou a najflexibilnejšou možnosťou, ak má používateľ viac zariadení, napríklad v rámci rodiny či skupiny priateľov na dovolenke.

K týmto mobilným hotspotom možno pripojiť okrem smartfónov aj tablety, či notebooky (alebo prakticky akékoľvek príslušenstvo podporujúce Wi-Fi k prístupe do internetu). Podporujú viac zariadení naraz ako režim hotspotu v telefóne, nevybíjajú batériu telefónu, dajú sa pripojiť s lepšími anténami, ako má k dispozícii telefón. Taktiež môžu mať samostatné dátové predplatné, čo padne vhod najmä pri ceste mimo krajín EÚ, kde neplatí eurodátový roaming.

Prenosný hotspot môže ušetriť veľa peňazí oproti poplatkom za roaming mobilného telefónu. Odstraňuje tiež problém s dátovými limitmi pri cestovaní a rodiny aj priatelia môžu zdieľať jedno pripojenie namiesto kupovania SIM karty pre každého používateľa. Umožňuje jednoduchší prístup pri ceste po Európe (mimo euroroamingu), alebo na dovolenke mimo Európy.

Vďaka hotspotu sa tiež šetrí životnosť batérie mobilného telefónu (v porovnaní s používaním mobilného telefónu ako hotspotu) a zariadenie umožňuje pripojiť k internetu notebook, tablet alebo akékoľvek zariadenie Wi-Fi. Keďže internet potrebujeme nech sme kdekoľvek, je veľmi príjemné mať internet všade so sebou. To znamená, že sa už viac netreba spoliehať na notoricky slabé, pomalé, no najmä nezabezpečené Wi-Fi siete z hotelov, kaviarní alebo obchodov.

Rozhodne oceňujeme na hotspote, že má už priamo v sebe tzv. „cloudovú SIM kartu“ (ako ju výrobca nazýva). Ide v podstate o eSIM kartu, vďaka ktorej má zariadenie svoj IMEI a možno ho priradiť priamo do predtým zaregistrovaného účtu u poskytovateľa. Pred kúpou tohto mobilného hotspotu je potrebné vytvoriť si účet a tiež zakúpiť si dátové balíčky, ktoré následne možno použiť v zahraničí.

Okrem toho má ale hotspot aj slot na jednu fyzickú SIM kartu (formátu nanoSIM). Po jej vložení si používateľ môže zvoliť priamo v samoobslužnej aplikácii (ktorú odporúčame stiahnuť), či chce aby sa dáta čerpali z cloudovej (eSIM) karty, alebo z vloženej SIM karty. V appke tiež možno nastaviť heslo do Wi-Fi siete, obmedzenia (napríklad obmedzenie sťahovať dáta, hry a pod.), vidieť aktuálny stav zakúpených balíčkov, ich zostatky, druh siete (5G, či 4G) ako aj ich kvalitu.

Pri ceste do Švajčiarska sme mali k dispozícii 2× 8GB dátové balíky pre Švajčiarsko a Lichtenštajnsko, ako aj 1× 8GB balík pre Európu/Áziu. V zálohe sme mali aj vloženú SIM kartu poskytovateľa TravelSIM s balíčkami na SIM karte, ktoré možno v prípade potreby aktivovať. Páči sa nám automatické rozoznávanie typu sietí a konkrétnej krajiny.

Zatiaľ čo na hranici Rakúska a Švajčiarska sme boli ešte v sieti rakúskeho operátora, dáta sa čerpali z európskych dát, napriek tomu, že sme nastavili balíku „Švajčiarsko“ prioritu. To sa zmenilo po prihlásení do sietí švajčiarskeho operátora Salt. Zostávajúci objem v týchto dátach (EÚ) sa zastavil a automaticky sa prepol a začal míňať balíček dát pre Švajčiarsko.

Priebežne nám hotspot ukazoval spotrebu dát, resp. zostávajúci objem, percentá batérie, ako aj počet pripojených zariadení. Ak by si to používateľ nevšimol, pri ostávajúcom objeme 1,6GB prišla notifikácia (o takmer minutí balíku). Akonáhle sme vyčerpali prvý balík, začal sa míňať druhý bez nutnosti nastavovania. To platí za predpokladu, že má používateľ dostatočný počet dát, alebo balíčkov.

Ak by v účte nemal ďalšie kúpené dátové balíky, buď sa internet zastaví; alebo ak má na zaregistrovanom účte aspoň nejaký zostatok („Balance“) eur, internet sa bude míňať podľa spotreby (pay-as-you-go, podľa spoplatnenia jednotiek za megabajt). Aplikácia GlocalMe je k dispozícii pre iOS alebo Android. Umožňuje pridávať údaje, monitorovať používanie a sledovať výdrž batérie.

Cena dátového balíka pritom závisí od konkrétnej lokality a množstva dát, ktoré používateľ potrebuje. Hoci poskytovateľ na webe uvádza, že 5G sieť je dostupná napríklad v Nemecku, Francúzsku, či Veľkej Británii, našli sme niekoľko miest Švajčiarska, kde nám 5G sieť fungovala bez problémov. Zdá sa, že pri výbere sietí sa poskytovateľ spolieha na čo najlacnejšie siete (alebo teda cenovo dostupné), čo v prípade Švajčiarska znamená voľba operátora Salt.

Taký Swisscom, ktorý má najlepšie a najrýchlejšie siete sme na výber nemali. Napriek tomu sme bez problémov surfovali 5G rýchlosťou 235/39 Mbps v obci „Au“ v kantóne Sankt Gallen krátko po prejdení cez hraničný prechod Lustenau/Au – Rakúsko/Švajčiarsko. Tiež bol veľmi dobre pokrytý 5G sieťou aj Zürich, kde sme dosahovali v 5G sieti rýchlosť 240/41 Mbps.

Pri iných oblastiach, kde bola dostupná 4G sieť sme dosahovali rýchlosť 51/6 Mbps, čo je menej a ide o podobné prenosové rýchlosti ako má u nás napríklad 4ka. Ako je na tom výdrž vstavanej batérie 3900 mAh vo Wi-Fi hotspote GlocalMe Numen? Pri 3 naraz pripojených zariadeniach sme dosiahli výdrž na úrovni zhruba 7-9 hodín, čo považujeme za veľmi dobré. Záleží samozrejme aj na počte pripojených zariadení a tiež koľko dát používateľ sťahuje.

Zaujímavé je, že cestovateľské SIM karty a služby sú lacnejšie ako roamingové dáta. Napríklad Telekom má v Zóne 2, kam patrí Švajčiarsko, dátové balíky takto: Balík S (100 MB) za 2,50 eura, M (500 MB) za 8 eur a L (1GB) za 12 eur, pričom všetky platia 30 dní. GlocalMe má za región Švajčiarsko, Lichtenštajnsko v porovnaní s tým nižšie ceny, ale rôznu platnosť. Najmenší 500MB balík stojí 3 eurá (je o 5 eur lacnejší), platí však iba jeden deň.

Na výber je aj 1GB balík na 7 dní stojí 5 eur (o 5 eur menej), alebo 1GB balík na 30 dní za 9,50 eura (a je oproti roamingu stále o 2,50 eura lacnejší). Pre veľkých „dátovačov“ ponúka GlocalMe najväčší balík 25GB na 30 dní za 31 eur. Nami testovaný 8GB balík na 15 dní stojí 20 eur, v prípade dvoch balíkov tak zaplatí používateľ 40 eur.

V prípade roamingu by ale platil až 16-krát 12 eur (keďže by musel kúpiť 16-krát 1GB balíček, väčší a výhodnejší balík ako 1GB operátor v ponuke nemá). To znamená prakticky priam až neuveriteľný rozdiel v cene: 16GB dát za 40 eur cez GlocalMe, alebo 192 eur pri kúpe 16-tich 1GB roamingových balíčkov „L“. GlocalMe Numen je veľmi zaujímavý koncept Wi-Fi hotspot zariadenia s praktickými funkciami.

Azda jedinou nevýhodou je vysoká cena zariadenia, ktorá je až 500 eur, čo je viac, ako by sme očakávali. Je to zrejme daň za vyvinutý koncept zariadenia, keďže pri klasickom hotspote nemá používateľ toľko funkcií. Vstavaná „cloud“ (eSIM) karta s možnosťou doplnenia fyzickej SIM karty, ktorú možno jednoducho „manažovať“ priamo v aplikácií, praktické a zaujímavé funkcie, ako aj zaujímavý koncept tak robí z tohto hotspotu vítané príslušenstvo pre častých cestovateľov. Odporúčame ho vzhľadom k mnohým funkciám, aj k úspore peňazí oproti kúpe dátových balíčkov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *